Bratislava 7. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR – Maroš Černý)

Zvýšenie mzdových zvýhodnení pre zamestnancov za prácu v noci a cez víkendy podľa podpredsedníčky OZ Kovo Moniky Benedekovej bude pozitívne vplývať na rast miezd a tým aj priemernej mzdy na Slovensku. Ako ďalej uviedla na tlačovej besede, ide o žiaduci vývoj

Na snímke zľava člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica, podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková a člen predsedníctva OZ KOVO Ján Šlauka

“Mzdová úroveň na Slovensku nedosahuje požadovanú úroveň vzhľadom na vývoj ekonomiky,” povedala. Zamestnanci na Slovensku podľa nej najviac pracujú v noci v rámci celej Európskej únie. “Nočná práca ohrozuje ľudské zdravie, a preto sme žiadali, aby práca v noci bola lepšie odmeňovaná,” uviedla.

Každý piaty zamestnanec na Slovensku podľa Benedekovej pracuje počas sobôt a nedieľ, čo podľa nej narušuje zosúlaďovanie rodinného a pracovného života. Odborári preto požadovali zavedenie nového príplatku za prácu v sobotu a nedeľu, ktorý do konca apríla minulého roka na Slovensku neexistoval. Benedeková poukázala na to, že mzda má aj sociálny rozmer, keďže zabezpečuje dôstojný život občana. “Máme veľkú skupinu chudobných pracujúcich a nízke mzdy,” povedala. Upozornila na to, že na Slovensku je len zhruba 25 % zamestnancov pokrytých kolektívnymi zmluvami. Predseda OZ Kovo Emil Machyna odmietol, že vyššie príplatky pre zamestnancov zlikvidujú pekárov či cestovný ruch.

Od začiatku mája sa pre zamestnancov opäť zvýšili príplatky za prácu v noci, v sobotu a nedeľu. Po ich minuloročnom náraste ide o druhú etapu zvýšenia týchto príplatkov. Príplatok za nočnú prácu pri nerizikovom zamestnaní stúpol z 30 % na 40 % zo sumy minimálneho hodinového zárobku, teda aktuálne z 0,90 eura na 1,20 eura. Príplatok za prácu v sobotu sa od mája tohto roka zvýšil z 25 % na 50 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy. Ide o nárast z 0,75 eura na 1,50 eura. Vyššie príplatky majú zamestnanci od začiatku mája aj za prácu v nedeľu. Tieto príplatky išli nahor z 50 % na 100 % minimálneho hodinového zárobku, teda z 1,50 eura na 2,99 eura.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj