Zvláštne zákazy na Islande: Obriezka a meno Andrej

Island 3. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:freegreatpicture)

Meno Andrej už majú na Islande zakázané a teraz je na rade i obriezka. Dva najpodivnejšie zákazy Islandu.
Ilustračné foto

Zástupcovia piatich najväčších politických strán chcú zakázať robiť obriezku na mladých chlapcoch, informuje portál Grapevine. Medzi nimi sú členovia troch strán vládnej koalície (Progresívna strana, Piráti a Ľavicoví zelení). Ženská obriezka je medzitým v zemi zakázaná už od roku 2005.
Návrh zákona cituje detského ombudsmana, ktorý chce zakázať rodičom robiť obriezku v záujme ochrany zdravia chlapcov. Pokiaľ bude zákon schválený, tak za uskutočnenie obriezky z náboženských dôvodov bude hroziť šesť ročné väzenie. Vzhľadom k veľmi malému počtu moslimského a židovského obyvateľstva nie je obriezka v krajine príliš obvyklá.
To je iba posledný neobvyklý zákaz, ktorý panuje v krajine. Na Islande sa totiž napríklad nesmie používať meno Andrej, ktoré nebolo zaradené na zoznam povolených mien. Islandský výbor pre udeľovanie mien svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že „Andrej” nezodpovedá islandskému pravopisu. Dvojhláska „ej” by sa mala totiž písať ako „ei” alebo „ey”. Takže na zozname povolených mien nie sú ani Andrei, ani Andrey.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.