Bratislava 3. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/DPA-Marcel Kusch)

Na nový koronavírus bolo doteraz vo väzenských ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) testovaných 16 osôb a stále platí, že bol potvrdený len u jedného väzňa. V súčasnosti sa nachádza v preventívnej karanténe 111 osôb – väzňov a príslušníkov ZVJS. Uvádza ZVJS v piatok na svojej facebookovej stránke

Ilustračné foto

Ochorenie na COVID-19 sa u odsúdeného zaradeného v otvorenom oddelení v ústave Bratislava ZVJS potvrdilo 23. marca. Väzeň bol po pozitívnom teste eskortovaný do väzenskej nemocnice v Trenčíne.

Väzni doteraz od začiatku marca vyrobili 107.000 ochranných rúšok, ktoré šijú v siedmich ústavoch. Okrem toho za pár dní v troch ústavoch skompletizovali väzni 3390 ochranných štítov. Informuje ZVJS na svojej stránke. Štíty sa aktuálne vyrábajú v troch ústavoch – v Hrnčiarovciach nad Parnou, Banskej Bystrici a Košice-Šaca. Sú prednostne určené pre pracovníkov v prvej línii, čiže zamestnancov nemocníc a uvažuje sa o vybavení napríklad vodičov hromadnej dopravy.

ZVJS od piatka spustil aj výrobu ochranných overalov. Šitie overalov zabezpečuje ústav Nitra-Chrenová, ktorý do výroby momentálne zapojil tri odsúdené. Keďže ide úplne o nový typ výrobku, musia odsúdené nabrať skúsenosti s jeho výrobou.

Samotná výroba rúšok, ktoré boli vrátane ZVJS prerozdelené medzi približne 100 odberateľov, sa začala 5. marca najskôr v dvoch ústavoch – Košice-Šaca a Banská Bystrica-Kráľová. Celkovo sa v súčasnosti na ich výrobe podieľa sedem ústavov, konkrétne Košice-Šaca, Banská Bystrica-Kráľová, Košice, Nitra-Chrenová, Želiezovce, Ružomberok a Dubnica nad Váhom. Do šitia sa na začiatku zapojilo 50 odsúdených, aktuálne na ich výrobe pracuje 122 väzňov.

V súčasnosti sa nachádza v slovenských väzeniach 10.604 obvinených a právoplatne odsúdených.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj