Bratislava 23. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Jediným riešením izraelsko-palestínskeho konfliktu sú priame rokovania bez toho, aby si jedna strana vopred kládla podmienky. Pre TASR to uviedol veľvyslanec štátu Izrael v Slovenskej republike Zvi Aviner Vapni. Reagoval tak na otázku TASR v dôsledku vyjadrenia palestínskej veľvyslankyne Amal Ďžadúovej, ktorá pripúšťa iba riešenie na princípe dvoch štátov. Teda založené na vymedzených hraniciach z roku 1967 s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom budúceho palestínskeho štátu.

Na snímke vpravo veľvyslanec Štátu Izrael v SR Zvi Aviner Vapni

“Nanešťastie, palestínske vedenie sa zdráha pristúpiť k priamym rokovaniam a domnieva sa, že môže tlačiť na Izrael cez medzinárodné organizácie, ako je OSN. To ale nie je spôsob, akým sa dá dosiahnuť dohoda. Iba priame rokovania umožnia obom stranám nájsť riešenie. Izrael sa už veľakrát vyjadril, že akceptuje dvojštátne riešenie, ale iba ako výsledok priamych rokovaní,” konštatoval izraelský veľvyslanec.

Zvi Aviner Vapni očakáva od palestínskej politickej reprezentácie, že pristúpi k rokovaciemu stolu bez toho, aby si dopredu kládlo podmienky vyjednávania. “Tiež od nej očakávam, že prestane podporovať vzdelávanie v školách, ktoré označuje teroristov odsúdených za vraždy nevinných civilistov, za hrdinov. Očakávam, že prestane financovať odsúdených teroristov, ktorí majú na rukách krv, a očakávam, že uzná právo židovského štátu na existenciu vedľa ich budúceho palestínskeho štátu,” dodal veľvyslanec.

Na otázku TASR, aké ústretové kroky je pripravený ponúknuť Izrael na riešenie dlhotrvajúceho konfliktu, veľvyslanec odpovedal, že na denno-dennej báze sa jeho krajina usiluje zlepšiť život Palestínčanov na západnom brehu rieky Jordán a v Gaze.
“Nedávno bol schválený nový regionálny rozvojový program, ktorý vo väčšej miere umožňuje nákladným vozidlám, aby privážali zásoby s potravinami do Gazy,” konštatoval.

Zároveň zdôraznil, že je veľmi náročné dosiahnuť pokrok v riešení konfliktu pre neochotu z palestínskej strany zúčastniť sa priamych rokovaní a “negatívnej kampani, ktorú vedie proti Izraelu v medzinárodných organizáciách”.

Podľa veľvyslanca americký prezident Donald Trump tým, že v decembri uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, uznal realitu, že Jeruzalem bol vždy hlavným mestom Izraela. “Ako každá iná krajina, aj Izrael má právo určiť si svoje hlavné mesto.
Všetci svetoví lídri, ktorí navštívili Izrael, prišli do Jeruzalema, aby sa stretli s izraelským prezidentom, predsedom vlády a ostatnými politickými činiteľmi. Vyhlásenie prezidenta Trumpa nijako nebráni budúcim vyjednávaniam. Prezident Trump sa nezmienil o tom, ako budú vyzerať budúce hranice. To je otázka bilaterálnych rokovaní,” uzavrel izraelský veľvyslanec pričom odporučil každému, aby si prečítal celý text prezidentovho vyhlásenia pred tým, ako sa prikloní k niektorým prekrúteným vysvetleniam v médiách.

Palestínska veľvyslankyňa pre TASR uviedla, že stanovisko jej krajiny v tomto konflikte je jasné. “Urobili sme najväčší kompromis akceptovaním toho, aby sa Palestína rozprestierala na 22 percentách územia historickej Palestíny. To po prvé. Potom sme akceptovali riešenie založené na existencii dvoch štátov v hraniciach z roku 1967 s Jeruzalemom ako hlavným mestom oboch štátov. Môj prezident zašiel ešte ďalej, keď povedal, že budeme deklarovať Palestínu ako demilitarizovaný štát. Nikto ho nenútil toto povedať,” dodala. V otázke Jeruzalema je podľa nej palestínsky postoj jasný – východný Jeruzalem je hlavné mesto Palestíny, západný Jeruzalem je hlavné mesto Izraela. Zároveň je presvedčená, že v súčasnosti nie je nutné hľadať nové riešenie v danom konflikte, dôležité je implementovať súčasné medzinárodné právo.

Vzťahy medzi USA a Palestínčanmi sa zhoršili odvtedy, ako minulý rok v decembri americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, čo rozhnevalo arabský svet a vyvolalo odsúdenie aj zo strany medzinárodného spoločenstva. Palestínčania totiž považujú Jeruzalem za hlavné mesto svojho budúceho štátu. Židovský štát vyhlásil celé mesto za svoju metropolu. Tento krok však nebol v OSN uznaný.