Moskva 31.  augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP- David Scull)
 
Na webových stránkach knižnice Billa Clintona boli zverejnené rozšifrované telefonické rozhovory s Borisom Jeľcinom z roku 1999, z čoho vyplýva, že prvý prezident Ruska osobne informoval Clintona o voľbe svojho nástupcu Vladimira Putina.

Americký prezident Bill Clinton v rozhovore s ruským prezidentom Borisom Jeľcinom

Počas rozhovoru, ktorý sa uskutočnil 8. septembra, vyjadril Jeľcin presvedčenie, že nový líder krajiny získa podporu občanov.
Prvý ruský prezident priznal, že dlhý čas premýšľal nad tým, kto by mohol viesť krajinu v roku 2000. Boli chvíle, kedy nemohol nájsť ani jedného kandidáta. “Nakoniec som na neho narazil, je to Putin,” povedal Jeľcin Clintonovi.
Ako povedal prvý ruský prezident, naštudoval si Putinov životopis, jeho kontakty a záujmy a potom pochopil, že je to spoľahlivý človek, ktorý sa vie dobre pohybovať vo sfére, za ktorú zodpovedá.
Medzi pozitívne vlastnosti Putina Jeľcin uviedol dôkladnosť, silu a tiež to, že bol veľmi spoločenský.
Podľa slov Jeľcina bol presvedčený, že jeho americký náprotivok sa uistí v tom, že nový líder krajiny bude vysoko kvalifikovaným partnerom.
 
Druhá konverzácia
O dva mesiace neskôr počas ďalšieho rozhovoru, ktorý sa uskutočnil 19. novembra, bol Jeľcin už presvedčený, že sa Putin stane ruským prezidentom.
“Samozrejme, že Putin. On bude mojím nástupcom, je to demokrat a pozná Západ, “odpovedal Clintonovi na otázku, kto vyhrá prezidentské voľby.
Clinton už si stihol porozprávať s Putinom na summite APEC v Oaklande. Podľa amerického lídra v ňom vyvolal dojem veľmi múdreho človeka. Jeľcin vo svojej odpovedi poznamenal, že Putin má vnútornú silu a urobí všetko v rámci zákonov, aby zvíťazil.
“Vyhrá. Budete pracovať spoločne, “povedal Jeľcin a sľúbil, že bude pokračovať v stopách predchodcu v rozvoji demokracie a ekonomiky a rozšíri kontakty Ruska.
Podľa prvého ruského prezidenta má Putin energiu a je dostatočne šikovný na to, aby uspel.
 
Príspevok Zverejnili rozšifrované rozhovory Jelcina s Clintonom o Putinovi zobrazený najskôr Hlavné správy.