Baku 10. apríla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

Účastníci OPEC + sa zaviazali k zníženiu ťažby v máji a júni celkovo o desať miliónov barelov denne, ale aby nadobudla dohoda účinnosť, je potrebné získať súhlas Mexika, informovalo Sputniku Ministerstvo energetiky Azerbajdžanu

Ilustračné foto

Vo štvrtok OPEC + po desaťhodinovom rokovaní schválil deklaráciu o spolupráci s výhradou, že Mexiko, ktoré s predloženými podmienkami nesúhlasilo, musí prevziať záväzky z dohodnutých kvót.

„V danej etape činia výrobné záväzky 6,085 milióna barelov denne pre krajiny OPEC a 3,915 milióna barelov denne pre krajiny, ktoré do OPEC nepatria,“ uviedli detaily na azerbajdžanskom ministerstve energetiky.

Vo zvyšnej časti roka bude celkové zníženie ťažby činiť osem miliónov barelov čiže 18% z úrovne októbra roku 2018. Od januára roku 2021 až po apríl roku 2022 sa OPEC + zaväzuje znížiť ťažbu o šesť miliónov barelov, čo činí 14% z úrovne októbra roku 2018.

Ako vyplýva zo záverečného komuniké stretnutia, pri realizácii novej dohody OPEC + budú musieť Rusko a Saudská Arábia ťažiť od mája až do konca júna maximálne 8,5 milióna barelov denne.

Podľa informácií zdrojov Sputnika sa Mexiko a iní účastníci OPEC + nezhodli na základnej úrovni odpočítavania znížení ťažby v rámci novej dohody. Mexické úrady nesúhlasili s trojfázovú kvótou podľa dohody OPEC + so znížením ťažby v máji a júni o 400 tisíc barelov denne z úrovne októbra roku 2018 a vyjadrili  ochotu znížiť ťažbu iba o 100 tisíc barelov.

V prerokúvaní tejto otázky sa bude pokračovať v piatok na základe formátu G20.

Reakcia Kremľa a Bieleho domu

Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin, americký líder Donald Trump a kráľ Saudskej Arábie Salmán bin Abd al-Azíz prerokovali v telefonickom rozhovore situácii na ropnom trhu, oznámila tlačová služba ruského prezidenta.

„Bola posúdená situácia na ropných trhoch, oi. s ohľadom na rokovania v rámci mimoriadneho zasadnutia ministrov vo formáte OPEC + a nadchádzajúcej video konferencie ministrov energetiky G20,“ uvádza sa v správe.

Ako podotkli v Kremli, lídri troch krajín vyjadrili odhodlanie pre koordináciu akcií pre stabilizáciu ropného trhu a minimalizáciu záporného vplyvu volatility cien.

Prezident USA Donald Trump vyhlásil, že OPEC + má blízko k dosiahnutiu dohody o znížení ťažby ropy pre stabilizáciu svetových cien.

„Mali sme veľmi dobrý rozhovor. Uvidíme, čo bude ďalej. Ako viete, bola dnes schôdzka OPEC. Povedal by som, že majú blízko k dohode. Čoskoro sa o tom dozvieme,“ povedal Trump na tlačovej konferencii.

Šiesteho marca sa účastnícke krajiny OPEC + nedokázali dohovoriť ani na pozmenení parametrov dohody o znížení ťažby ropy, ani na predĺženie dohody. V dôsledku toho boli od 1. apríla zrušené obmedzenia ťažby v účastníckych krajinách aliancie. Spôsobilo to v spojení s pandémiou koronavírusy prudké zníženie cien na ropnom trhu.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj