Moskva 9. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Dodávky systémov S400 do Indie by mali byť realizované v priebehu 18-19 mesiacov, a to v prísnom súlade s harmonogramom. Pokiaľ ide o danú zmluvu, bola zložená záloha. Uviedol to podpredseda ruskej vlády Jurij Borisov

Ilustračné foto

(Záloha v rámci zmluvy, pozn. red.) bola zaplatená a všetko bude dodané v prísnom súlade s harmonogramom. Podľa môjho názoru sa tak stane v priebehu asi 18-19 mesiacov, povedal Borisov vo vysielaní ruskej televíznej stanice Russia 1, keď hovoril o dodávke S400 do Indie.

Už skôr námestník riaditeľa ruskej Federálnej služby pre vojenskotechnickú spoluprácu, Vladimir Drožžov, povedal, že Rusko dúfa, že do konca roka od Indie získa zálohu na komplexy S400. V takom prípade môžu byť dodávky začaté v roku 2020 a ukončené do roku 2025. Na konci augusta tlačová služba FSVTS prezradila, že krajiny túto otázku vopred vyriešili.

Na začiatku októbra 2018 podpísali Rusko a India zmluvu na dodávky systémov S400. Päť plukov najnovších protilietadlových raketových systémov bude Dillí stáť celkovo 5,43 miliardy dolárov.

Realizácia obranných dohôd s Ruskom zo strany Indie bola opakovane kritizovaná Washingtonom. Ten totiž považuje Dillí za kľúčového partnera v južnej Ázii. V roku 2018 Spojené štáty trvali na tom, aby India odmietla uzavrieť najväčšiu dohodu s Ruskom na nákup systémov S400.

Vzhľadom k dlhoročnej histórii spolupráce Naí Dillí s Moskvou, Spojené štáty nevylúčili možnosť, že by na svojich indických partnerov mohli uvaliť sankcie. Vedenie Indie však opakovane zdôrazňovalo, že jednostranné obmedzujúce opatrenia považuje za neoprávnené.

Dodávky S400 do Turecka

Dňa 27. augusta turecké ministerstvo obrany informovalo o tom, že sa začala druhá fáza dodávok systému protiraketovej obrany S400. Očakáva sa, že potrvá asi mesiac. V júli Rusko ukončilo dodávku prvej série systémov protivzdušnej obrany S400 do Turecka.

Dohoda o dodávkach štyroch batérií S400 za 2,5 miliardy dolárov Ankare bola uzavretá v roku 2017. Časť tejto sumy zaplatiť zákazník, časť pôjde na ruský úver.

Dlho očakávané dodávky moderných systémov protivzdušnej obrany začali 12. júla. Turecko je tretia (po Bielorusku a Číne) krajina, do ktorej Moskva dodáva Triumfy. Čoskoro sa k nim má pripojiť India.

Dodávky vyvolali napätie vo vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Tureckom. Washington žiadal, aby sa Ankara tejto dohody vzdala a namiesto toho kúpila americké Patrioty. V opačnom prípade v Bielom dome nevylučovali možnosť odloženia, alebo dokonca zrušenie predaja moderných stíhacích lietadiel F35 Ankare. Turecko však odmietlo pristúpiť na tieto podmienky, a tiež bola krajina následne z programu F35 vylúčená.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj