Berlín 26. októbra 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)
 
Nemecká vláda chce znížiť financovanie Turecka nemeckými a európskymi inštitúciami.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vpravo)

Spolková vláda pracuje v zákulisí s cieľom odstrániť prístup Turecka do nemeckých a európskych finančných inštitúcií. Bloomberg uvádza, že “Nemecko sa aktívne snaží znížiť financovanie Turecka z nemeckého rozpočtu, Európskej investičnej banky a Európskej banky pre obnovu a rozvoj”. Bloomberg informáciu zistil od viac ako tucta vládnych úradníkov a bankových zamestnancov. Nemecké súkromné ​​banky sú zjavne povinné preskúmať svoje postavenie voči Turecku.
Bloomberg píše, že žiadna inštitúcia sa zatiaľ nerozhodla formalizovať financovanie, avšak všetky zaviedli reštriktívnejšie obmedzenia. Obmedzenie financovania a úverových tokov z politických dôvodov je predchodcom sankcií, aj keď sa opatrenia výslovne nepovažujú za sankcie samotné.
Bloomberg predpokladá, že nemecké opatrenia súvisia s rozhodnutím vlády USA obmedziť vízovú dohodu pre Turecko. Federálne ministerstvo financií pre agentúru Bloomberg uviedlo, že politický a právny vývoj v Turecku sa pozorne sleduje. Ministerstvá budú koordinovať akcie, ako aj možné závery pre “investičnú politiku medzinárodných rozvojových bánk”.
Nemecko je zďaleka najdôležitejším obchodným partnerom pre Turecko. Medzištátny obchod predstavuje 36 miliónov dolárov ročne. Podľa správy Bloombergu turecká líra poklesla voči doláru o 1,3 percenta a voči euru o 1,7 percenta.
Drsná línia Nemecka by mohla viesť Turecko k tomu, aby sa obrátilo na iných partnerov: Saudská Arábia, ale aj Rusko sa už dlhšie zaujímajú o partnerstvo s Tureckom. Pokiaľ by boli na krajinu uvalené sankcie z nemeckej strany, Rusko a Turecko by mali k sebe bližšie – Rusi sú totiž tiež sankcionovaní. Ruské banky sa zasa špecializujú na pôžičky krajinám v kritických situáciách, ako je Venezuela alebo Chorvátsko.
Merkelová v predvolebnej kampani výslovne uviedla, že je za zrušenie rokovaní o pristúpení Turecka k EÚ. Na najnovšom samite EÚ Merkelová ale nemohla zaujať túto pozíciu, pretože mnohé ďalšie krajiny EÚ dúfajú, že budú profitovať zo vzťahov medzi Nemeckom a Tureckom. Merkelová na druhej strane potrebuje Turecko kvôli utečeneckej otázke. Turecko dostáva miliardy z EÚ, aby zabránilo vstup utečencov do Európy.
 
Príspevok Zvažuje Nemecko sankcie pre Turecko? zobrazený najskôr Hlavné správy.