Buenos Aires 30. októbra 2018 (HSP/Foto: Foto: lifenews.com)
 
Protest v Argentíne, na ktorom sa zhromaždili pro-potratové aktivistky držiace transparenty ako „Potraťte svoju heterosexualitu“ a „Cirkev a štát, oddelená aféra“ či „dostupné, legálne a bezpečné potraty,“ skončilo zatýkaním po tom, čo ženy nasprejovali graffiti na katolícky kostol a následne naň hádzali zapálené fľaše

Na snímke aktivistky počas stretu

Protest v meste Trelew sa konal pod názvom Národné stretnutie žien, a zúčastnilo sa na ňom niekoľko tisíc osôb podporujúcich potraty. 10 protestujúcich bolo po násilnostiach zatknutých. Niektoré ženy protestovali polonahé, hádzali kamene či horľavé objekty na kostol Panny Márie Pomocnice kresťanov. V kostole sa v tom čase údajne nachádzali modliaci sa kresťania, avšak žiadne zranenia neboli hlásené. Argentína chráni nenarodené deti pred potratom za akýchkoľvek okolností, avšak potraty sú dovolené v prípadoch ohrozenia života matky.
 
Správa o udalostiach hovorí:
„Podľa občianskej organizácie Mladí ľudia za rodinu a život, vedenie Trelew „odporúčalo“ obyvateľom stotisícového mesta, aby zostali počas feministického stretnutia doma, a tiež odporúčali veriacim katolíkom, aby sa v nedeľu vyhli návšteve kostola.
Národné médiá pred udalosťou zverejnili, že čerpacie stanice boli dočasne uzavreté, aby sa vyhlo predaju benzínu v plastových fľašiach demonštrantom.
Tento rok bol protest špecifický tým, že sa konal iba pár mesiacov po tom, čo argentínsky kongres hlasoval proti návrhu, ktorý by legalizoval potraty na požiadanie do 14. týždňa tehotenstva – čo je zámer, o ktorý sa organizátori feministických stretnutí snažia už desaťročia.
Po hlasovaní v auguste hádzali potratoví aktivisti molotovove koktejly a sklenené fľaše na políciu i na pro-liferov v uliciach Buenos Aires. Protesty v tejto krajine Južnej Ameriky patria k tým najnásilnejším pro-potratových vo svete. V októbri 2017 vystúpila zúrivá polonahá aktivistka, ktorá žiadala potraty platené z peňazí daňových poplatníkov a kultúrnu akceptáciu prostitúcie. Miestne správy naznačujú, že pro-potratové protestujúce hádzali kamene, zapálené fľaše, sklenené fľaše, tampóny či fekálie. Tiež nasprejovali steny odkazmi ako „Smrť pápežovi“ a „staň sa lesbičkou.“
Argentína, rovnako ako iné krajiny Južnej Ameriky, čelí intenzívnemu medzinárodnému tlaku, aby legalizovala potraty. Organizácia HumanRightWatch, ktorá je financovaná americkým miliardárom Georgom Sorosom pretláča svoju potratovú agendu v Argentíne už roky. Avšak kľúčová podpora pre jej pro-life zákony zostáva silná. Jedny z najsilnejších pro-life hlasov prichádzajú od ľudí, ktorí si uvedomujú, že mohli byť potratení. Muž menom Christian sa v máji podelil o svoj príbeh priamo pred zákonodarným zborom.
Uviedol, že jeho matka bola znásilnená, keď bola veľmi mladá a otehotnela. Rozhodla sa pre jeho adopciu do rodiny, o ktorej vedela, že sa oňho postará.
„Otázka, ktorú by sme sa mali sami seba dnes opýtať, nie je kedy sa život začína, ale aký má život cenu. Dovoľme deťom, aby sa narodili, ako som i ja mal umožnené narodiť sa, pretože ináč by som sa stal len ďalším potrateným dieťaťom,“ dodal Christian.
Viktória Dandárová
 
 
Príspevok Zúrivé stretnutie potratových aktivistiek sa skončilo hádzaním molotovových koktailov na katolícky kostol zobrazený najskôr Hlavné správy.