Bratislava 16. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jaroslav Novák)

Strana Maďarské fórum nezaradeného poslanca Národnej rady Zsolta Simona sa vyjadrila k opätovnému záujmu vládneho Mostu-Híd predsedu Bélu Bugára o rokovania s ďalšími menšinovými stranami vrátane SMK

Na snímke Zsolt Simon a Béla Bugár

Hnutie Zsolta Simona sa odmieta pripojiť ku rokovaniam s Bugárom o vytvorení väčšej koalície reprezentujúcej maďarskú menšinu, keďže Simon vníma spojenie s Bugárom rovnako ako spojenie so šéfom Smeru-SD Robertom Ficom.

Líder Maďarského fóra v stredu na sociálnej sieti zverejnil vyhlásenie v maďarskom jazyku, v ktorom odmietol rokovania s Mostom-Híd.

“Kľúčom k úspešnej politike je každodenná práca založená na hodnotách. Spojenectvo s Mostom je dnes ako spojenectvo so samotným Ficom,” uvádza Zsolt Simon.

Dodáva, že Maďari odmietajú politiku “tretej vety“, ktorú vytiahol Béla Bugár pri vstupe do koalície so stranami Smer-SD a SNS.

“Preferencie Mostu ukazujú, že ide o ich politickú “konečnú”. Robia všetko, aby prežili. Teraz sa snažia pritiahnuť maďarskú reprezentáciu cez rétoriku multietnizmu a záujem o vytvorenie koalície so SMK. Táto strana o tom MKP uvažuja iba kvôli strate sebavedomia.”

Maďarské fórum uviedlo, že jeho členovia a sympatizanti “sú hrdí Maďari, ktorí pracujú na vytvorení skutočného maďarského zastúpenia, ktoré má robiť politiku so skutočnými hodnotami a nie s osobnými záujmami”.

Vládny Most-Híd tento týždeň vydal stanovisko, v ktorom víta pozitívnu reakciu Republikovej rady SMK na ich iniciatívu rokovať o vytvorení volebnej strany. Vzhľadom na blížiaci sa termín volieb navrhuje ešte zintenzívniť rokovania.

“Musíme nájsť jasné a praktické riešenie, ktoré bude garantovať reprezentáciu regiónov a národností v parlamente,” deklaroval Most-Híd. Účastníkom rokovaní bude aj Maďarská kresťanskodemokratická aliancia (MKDA-MKDSZ), s ktorou sa Most dohodol na spolupráci už v lete.

Republiková rada SMK zasadala v sobotu (12. 10.). Potvrdila snahu vytvoriť spoločnú kandidačnú listinu s maďarskými stranami. Ako dôvod na tento postup predseda rady Péter Őry uviedol, že je veľmi ťažké dostať sa na samostatnej kandidátke do parlamentu.

Maďarské aj ďalšie menšinové strany rokovali o prípadnej predvolebnej spolupráci už počas leta. S viacerými stranami rokoval aj vládny Most-Híd, napokon sa dohodol len s mimoparlamentnou Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou (MKDA-MKDSZ). MF, SMK a vznikajúce hnutie Spolupatričnosť už koncom septembra informovali, že chcú ísť do volieb na spoločnej kandidačnej listine.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj