Washington 29. januára 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Evan Vucci, File, Pablo Martinez Monsivais)

Americký žurnalista a analytik Joel Gehrke na portáli The Washington Examiner publikoval článok s názvom “Trump ally: US should ‘start all over again’ with Russia”

V článku sa venoval slovám amerického republikánskeho kongresmena Dana Rohrabachera, ktorý uviedol, že Donald Trump je jednoznačne rozhodnutý skončiť s politikou sankcií voči Rusku. Americký kongresman doslovne uviedol: “Verím, že náš prezident Donald Trump zruší protiruské sankcie a vyšle Rusom signál, že sme ochotní začať znova s čistým stolom.

Americký prezident Donald Trump podpisuje výkonné nariadenie o odstúpení USA od Dohody o transpacifickom partnerstve (TPP) s 11 štátmi Tichomoria v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone Americký prezident Donald Trump úraduje

Aktivity Donalda Trumpa, Dana Rohrabachera a členov Trumpovho týmu vyvolávajú hystériu u amerických politických marginálov typu Johna McCaina, ktorý žiada ešte viac sprísniť sankcie voči Rusku. Pozície spomenutých marginálov sa však v USA postupne čoraz viac oslabujú.

Dan Rohrabacher uviedol, že nechce byť autorom “silných vyhlásení a klišé” o potrebe budovania nových vzťahov s Ruskom. Faktom však ostáva, že terajšia politická elita USA, spojená s prezidentom Donaldom Trumpom je zložená z pragmatických biznismenov a politikov, ktorí sa nevyžívajú v nekonečnej a propagandistickej nenávisti voči Rusku, tak charakteristickej pre Obamu a Clintonovú.

Čo sa týka otázky Krymu, Dan Rohrabacher zastáva názor, že Kyjev by mal súhlasiť s novým referendom o Kryme, ktoré sa uskutoční za účasti zahraničných pozorovateľov. Pritom sám jednoznačne potvrdil, že všetci, ktorí poznajú región vedia, že Krymčania sa cítia byť Rusmi a nie Ukrajincami. Nepriamo tak naznačil svoje presvedčenie o tom, že prípadné referendum by opätovne skončilo v ruský prospech.

V interview Dan Rohrabacher uviedol, že síce nepovažuje ruského prezidenta Vladimíra Putina za “dobrého chlapca”, no ukrajinskú krízu vyprovokovala Obamova administratíva za účasti západných európskych politikov. Majdan podľa jeho slov zvrhol nelegitímne právoplatnú vládu prezidenta Janukovyča. Janukovyča mali z politického života Ukrajinci odstrániť pomocou demokratických volieb a nie cestou puču, ktorý podporovala Obamova administratíva.

Na snímke americký prezident Barack Obama (vľavo) a Hillary ClintonováNa snímke Barack Obama a Hillary Clintonová