Amnestie ako nástroj vydierania i útoku na základy štátu. V utorok 28.marca rozhodli poslanci NR SR, že Mečiarove amnestie budú najskôr zrušené zmenou Ústavy SR v skrátenom legislatívnom konaní už tento týždeň. Za takmer dvadsať rokov od udelenia amnestie na skutky spojené s kauzou zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny sa parlament nimi aktuálne zaoberá deviatykrát. Návrh podal Ján Budaj, poslanec za stranu OĽaNO-Nova. Aj keď v období rokov 1998 – 2002 mal parlament  príležitosť ústavnou väčšinou zrušiť Mečiarovu amnestiu, vtedy tak neurobil.  Ústavný súd SR už raz vyriekol verdikt, že amnestie sú nezrušiteľné. Preto každá iniciatíva zrušiť akúkoľvek amnestiu je dopredu odsúdená na neúspech. Dá sa predpokladať, že množstvo podporných aktivít na zrušenie Mečiarovej amnestie vyvinuli jej odporcovia či skôr odporcovia slovenskej štátnosti. Najuznávanejší trestný právnik na Slovensku, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin  poskytol svoje stanovisko k návrhu zrušenia Mečiarovej amnestie a konštatoval právnu nemožnosť zrušiť akékoľvek amnestie. Podľa neho by to viedlo k rozpadu právneho systému na Slovensku.

NAŠLI RIEŠENIE

V čom je problém? Predovšetkým v retroaktivite. V demokratickom a právnom štáte nie je možné prijímať zákony so spätnou platnosťou. Ak by sa stal takýto precedens, otvorilo by to cestu k zrušeniu akýchkoľvek právnych aktov prijatých v minulosti. Možno aj Benešových dekrétov… Preto sa s istým napätím očakávala avizovaná tlačová beseda predsedov troch koaličných strán Roberta Fica, Andreja Danka a Bélu Bugára. A je pozoruhodné, že odrazu Fico i Danko zmenili názor.  Všetci traja ústavní činitelia zdôrazňovali historický okamih vyrovnania sa s roky sa vlečúcou kauzou.

Revolucionár J. BUDAJ

„Historický kompromis pri zrušení Mečiarovej amnestie je jedinečný a zaslúži si obdiv,“ zdôraznil predseda parlamentu Danko.  Premiér Fico sa zas poďakoval tímom právnikov koaličných partnerov a oznámil, že koalícia je akcieschopná a na základe dohody dôjde k novelizácii Ústavy SR. Tá bude pozostávať z toho, že parlament prijme ústavný zákon, na základe ktorého budú môcť poslanci ústavnou väčšinou zrušiť amnestie udelené prezidentom republiky. V okamihu, keď ústavný zákon o zrušení amnestie nadobudne platnosť, poslanci budú  hlasovať o zrušení Mečiarovej amnestie i Kováčovej milosti. A ústavný súd do dvoch mesiacov preskúma toto rozhodnutie NR SR.

ÚSTAVNÁ CESTA?

Podpredseda NR SR B. Bugár poznamenal, že „na rozdiel od návrhu Jána Budaja našli sme ústavnú cestu na zrušenie Mečiarovej amnestie“.  Stále však zostáva nezodpovedaná otázka retroaktivity jej  zrušenia. A v tom bol problém, od ktorého dosiaľ dávali ruky preč Fico aj Danko. Porušením princípu retroaktivity sa otvára cesta k chaosu v právnom poriadku republiky a v konečnom dôsledku až k jej likvidácii. V právnom štáte platia zákony od nadobudnutia právoplatnosti. Nie však so spätnou platnosťou. O tom, ako sa právnici vyrovnali s touto otázkou, ústavní činitelia verejnosť neinformovali. Azda rátajú s tým, že ústavný súd má právomoc posudzovať iba súlad zákonov s ústavou. Ak dôjde k zmene ústavy, ktorá umožní poslancom zrušiť amnestiu, nebude mať ústavný súd dôvod  namietať.  A zostane na ňom, ako sa postaví k retroaktivite.

Zdá sa, že politici  čierneho Petra posúvajú ústavnému súdu. Čo stál tento posun v postoji Fica a Danka, sa iste verejnosť dozvie už čoskoro. Odkaz Milana Kňažka v televíznej diskusnej relácii bol veľmi jasný: „Alebo zrušíte amnestie, alebo nebude táto koalícia.“  Ako sa ukazuje,  pre Bugára je aktuálna koalícia hotovým požehnaním.

Mimochodom Ústav pamäti národa (ÚPN) eviduje vo svojich zväzkoch spolupracovníkov s obávanou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB) osobu s menom Ján BUDAJ a krycím menom Domovník – čo sa na danú osobu ponáša…. /Viď obrázok/. Kto teda dnes opäť ovláda slovenskú spoločnosť.

K téme:

Sympózium o etike v politike moderovala bývalá premiérka Iveta Radičová

Slovenská jar a jej samozvaní protagonisti. Ak sa koná sympózium o etike v politike, nemalo by sa zvrhnúť na agitku za žiaden úzkoprsý politický záujem – napríklad na zrušenie Mečiarovej amnestie. Ibaže presne to sa stalo 17. marca v budove starého parlamentu, teda krátko pred avizovanou parlamentnou schôdzou, na ktorej sa malo rokovať práve o amnestiách. A iste nie náhodou podujatie organizoval poslanec NR SR Ján Budaj (OĽaNO-NOVA), ktorý je navrhovateľom ústavného zákona  o zrušení Mečiarovej amnestie.  Moderátorkou sympózia bola expremiérka Iveta Radičová. Moderátor je zvyčajne dušou podujatia, no v tomto prípade, napokon ako v mnohých iných organizovaných odporcami slovenskej štátnosti, úroveň morálky Radičovej bola v príkrom rozpore s témou sympózia. Radičová nielenže si za svojho životného partnera zvolila kňaza, ale ako premiérka ho vymenovala za šéfa poradcov. A nemožno zabúdať ani na jej iné staré hriechy.

Denník Pravda 17. mája 2006 uverejnil článok o čudných praktikách SDKÚ: „Spoločnosti, prepojené s ministerkou práce Ivetou Radičovou (SDKÚ), pomáhajú podpredsedovi tejto strany Pavlovi Kubovičovi v aktivitách, ktoré ho pred voľbami zviditeľňujú. Robia tak za peniaze štátu a Európskeho sociálneho fondu, ktorý je v správe rezortu. Ide o projekt za šesť miliónov korún, ktorý má zlepšiť sociálne služby v Ružinove, kde je Kubovič starostom. Štát z tejto sumy poskytol polovicu. Väčšinu príspevku, 4,4 milióna korún, dostala spoločnosť Autisti, ktorej riaditeľkou je Radičovej poradkyňa Katarína Sabová. Na celej veci spolupracuje aj organizácia SPACE, ktorú spoluzakladala a donedávna viedla Radičová. V súčasnosti je výkonnou riaditeľkou jej dcéra Eva Radičová-Kelley a na tento projekt získala takmer milión korún.“ Toľko článok.

■ SPOCHYBŇOVANIE SÚDU

Na sympózium boli pozvaní okrem osobností spoločenského a politického života aj predstavitelia cirkví,  poslanci a ich asistenti. Prihovorili sa im eurokomisárka Věra Jourová, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, aktivista Pavol Demeš, poslanec Ján Budaj, expremiérka Iveta Radičová a kazateľ Daniel Pastirčák. Tiež ombudsmanka Jana Dubovcová. Pri tej sa nepripomína, že bola poslankyňou za SDKÚ ako ústavným sudcom ich politická minulosť.  Keďže je viac než pravdepodobné, že kauza Mečiarovej amnestie sa dostane pred Ústavný súd SR, zainteresovaná strana už spochybňuje nielen jednotlivých sudcov ústavného súdu, ale prakticky celý ústavný súd. Veľmi to pripomína postup Jána Čarnogurského počas vlády V. Mečiara, keď organizoval mítingy za slobodu slova. Na otázku prečo to robí, keď sloboda slova nie je na Slovensku ohrozená, cynicky poznamenal – preventívne. Takže aj spochybňovanie ústavného súdu je akousi prevenciou a nátlakom, aby sa sudcovia podriadili organizátorom slovenského Majdanu? Že o tom nemôžu byť pochybnosti, svedčí účasť amerického veľvyslanca na sympóziu. Voči spochybňovaniu nezávislého súdu sa verejnej ohradila aj jeho predsedkyňa – a povedzme právom!

■ PRIVEĽA NÁHOD

Pavol Demeš chronologicky priblížil všetky aktivity za zrušenie Mečiarovej amnestie.  Priznal, že využili smrť exprezidenta Michala Kováča na rozhýbanie udalostí. Pripomenul, že prezident Andrej Kiska a matka Roberta Remiáša Anna  Remiášová napísali listy poslancom NR SR, ktorými  naliehavo žiadali o podporu pre túto záležitosť. Nazval ju detoxikácia. Podľa Demeša sa ďalšie udalosti – ako podpisová akcia sudcov a osobností, petícia občanov či film Únos, diali akosi samovoľne. Sama od seba vstúpila do deja verejnosť. A sami od seba sa za zrušenie amnestie začali prikláňať aj niektorí poslanci Smeru. Žeby išlo o dobre zorganizovanú nátlakovú akciu smerujúcu k destabilizácii právneho štátu, nepadla ani zmienka. Samozrejme, ani o tom, že amnestie sú nezrušiteľné, lebo tomu bránia princípy právneho štátu, najmä princíp právnej istoty. Podľa neho nikomu nemožno zrušiť už raz nadobudnuté práva. Takže, o čom bolo sympózium?

                                                                                               Eva ZELENAYOVÁ – Foto: archív