Caracas 11. decembra 2018 (HSP/RT/Foto:SITA/AP/Sputnik-Alexei Panov)
 
Vo Venezuele v pondelok privítali ruské strategické bombardéry Tu-160 ako dôkaz odhodlania brániť národ pred prípadným zahraničným vojenským zásahom za pomoci “priateľov”.

Na snímke ruský bombardér Tu-160

Dva moderné strategické bombardéry Tu-160 pristali včera na medzinárodnom letisku Simóna Bolívara, kde ich privítala čestná stráž venezuelských vzdušných síl.
Následné ruskí vojaci na dráhe prezentovali svojim kolegom model bombardéra “biela labuť”, ktorým krátko predtým preleteli viac ako 10 000 kilometrov, aby z Ruska dosiahol pobrežie Karibiku. Ruské lietadlá sa vo Venezuele majú zúčastniť na “spoločných kombinovaných prevádzkových letoch”.
Sme pripravení brániť Venezuelu, keď to bude potrebné,” povedal minister obrany Vladimír Padrino Lopez. “Venezuela tak učiní spolu s našimi priateľmi, ktorí obhajujú vzťahy založené na vzájomnom rešpekte medzi štátmi,” dodal minister krátko po tom, čo na letisku v hlavnom meste pristála letke s dvomi spomínanými bombardérmi a s doprovodnými lietadlami An-124 a Il-62.
Ruská delegácia označila svoj príchod do Južnej Ameriky za zriedkavú priateľskú návštevu. Venezuelské ministerstvo obrany poznamenalo, že operačné lety “Rusko-Venezuela 2018” budú predstavovať “demonštráciu sily.” Toto školenie podľa Caracas, podporí vojensko-technickú spoluprácu a uľahčí výmenu praktických skúseností medzi dvoma vojskami.
Tu-160, prezývaný “biela labuť” v Rusku a v rámci armád NATO označovaný ako “Blackjack”, je najväčším nadzvukovým bojovým lietadlom na svete. Ide o lietadlo s dlhým doletom, schopné niesť jadrové a konvenčné rakety. Môže pokryť vzdialenosť viac ako 12 000 kilometrov bez doplňovania paliva. Ruské letectvo uskutočnilo podobné lety bez medzipristátia do Venezuely v rokoch 2008 a 2013.
Let do Venezuely cez Atlantický oceán, Barentsovo, Nórske a Karibské more neprebehol bez povšimnutia. Počas časti letu ruskú letku sledovali nórske stíhacie lietadlá F-16, hoci podľa ruského ministerstva obrany bol let vykonaný “v prísnom súlade s medzinárodnými predpismi o využívaní vzdušného priestoru.”
Nasadenie bombardérov do latinskoamerickej krajiny nasledovalo po minulotýždňovej návšteve venezuelského prezidenta Nicolasa Madura v Moskve.
 
 

 
 

 
 
Príspevok “Zriedkavá priateľská návšteva”: Ruské strategické bombardéry Tu-160 pristáli vo Venezuele po 10-tisíc kilometrovom transatlantickom lete zobrazený najskôr Hlavné správy.