Bratislava 6. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Zoznam potravín so zníženou sadzbou dane z pridanej hodnoty (DPH) na úrovni 10 % sa rozšíri o zdravé potraviny. Potvrdili to predkladatelia návrhu z poslaneckého klubu SNS na štvrtkovom rokovaní finančného parlamentného výboru

Ilustračné foto

Pôvodný návrh národniarov totiž počítal so znížením DPH na všetky potraviny, čo by však znamenalo výrazný dopad na štátny rozpočet. Predložený tak bude pozmeňujúci návrh, aby sa znížená sadzba rozšírila iba o zdravé potraviny. Finančný výbor pritom odporučil poslancom návrh schváliť.

V súčasnosti sa znížená 10-percentná sadzba DPH uplatňuje na vybrané druhy základných potravín. Ide o vybrané druhy mäsa, sladkovodných rýb, mlieko, maslo a čerstvý chlieb. Zmena sadzby pre tieto potraviny z 20 % na 10 % sa uplatňuje od začiatku roka 2016. Podľa vyjadrení predstaviteľov SNS z predchádzajúcich mesiacov by sa mal v konečnom dôsledku tento zoznam rozšíriť o ovocie a zeleninu, ktoré sú dopestovateľné na Slovensku, či kyslomliečne výrobky a čerstvé pečivo a rožky. Finálny zoznam produktov so zníženou sadzbou však bude zrejme známy až počas prerokovávania návrhu v pléne Národnej rady SR.

Finančný výbor poslancom za SNS vo štvrtok odobril aj ďalší návrh na zníženie sadzby DPH, tentokrát pre tlačené médiá. Ak poslanci v pléne odporúčanie výboru potvrdia, rovnako znížená 10-percentná sadzba sa bude uplatňovať aj na noviny, časopisy a periodiká. Nebude to platiť pre tlačené médiá, ktorých reklamný materiál tvorí viac ako 50 % obsahu a rovnako pre noviny, časopisy a periodiká, ktoré majú viac ako 10 % erotického obsahu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj