Bratislava 11. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Pixabay)

Agentúra Bloomberg zostavila rebríček najbohatších rodín planéty. Prvé miesto obsadila americká rodina Waltonových, vlastniaca sieť supermarketov Wal. Jej majetok odhadla agentúra na 190,5 miliardy dolárov. Za minulý rok si rodina zarobila 39 miliárd dolárov

Ilustračné foto

Na druhom mieste je rodina Marsových, ktorá dohliada na rovnomennú spoločnosť, najviac známu svojimi čokoládovými tyčinkami. Od začiatku roka zbohatli o 37 miliárd dolárov a ich celkový majetok dosiahol sumu 126,5 miliardy dolárov.

Tretími sú bratia Charles a David Kochovi, ktorí riadia petrochemickú korporáciu Koch Industries. Ich majetok sa zvýšil za uplynulý rok o 26 miliárd dolárov a dnes činí 124,5 miliardy.

Na štvrtom mieste je kráľovská dynastia Al Saud zo Saudskej Arábie, ktorá má sto miliárd dolárov. Na piatom mieste sú bratia Alain a Gerard Wertheimer, majitelia módneho domu Chanel. Ich majetok sa odhaduje na 57,6 miliardy dolárov.

Na šiestom mieste je rodina Dumasových, ktorej patrí módny dom Hermes (53,1 miliardy dolárov). Na siedmom sú hneď tri belgické dynastie: Van Dammeová, Spoelberchová a De Meviusová, ktoré kontrolujú pivovary Anheuser-Busch InBev (52,9 miliardy dolárov). Ôsme miesto obsadili nemecké rodiny Boehringerová a von Baumbachová, ktorým patrí farmaceutický koncern Boehringer Ingelheim (51,9 miliardy dolárov).

Deviatí sú Ambanioví, ktorí kontrolujú indickú priemyselnú skupinu Reliance Industries (50,4 miliardy dolárov). Na konci desiatky sú Američania Cargill a McMillan, vlastniaci potravinovú spoločnosť Cargill (42,9 miliardy dolárov).

Za rok stúpol majetok 25 najbohatších rodín sveta o 24%, a podľa výpočtov Bloomberg činí 1,4 bilióna dolárov.

Tento rok v apríli Bloomberg informoval o tom, že rast priemernej dĺžky života miliardárov vedie k súdnym sporom medzi členmi ich rodín a problémom rozvoja podnikania.

Podľa novinára Simona Foxman sa dedičia čoraz viac snažia získať peniaze starších podnikateľov, ako zomrú. Novinár si spomenul na osud majiteľa klubu NBA New Orleans Pelicans a klubu NFL New Orleans Saints Toma Bensona, ktorý zomrel minulý rok. V posledných rokoch príbuzní obhajovali svoje práva na riadenie jeho aktív na súde s odkazom na jeho zlé zdravie. Rozhodnutie však nebolo v ich prospech.

Okrem toho podľa ekonomického odborníka Johna Davisa zvýšenie dĺžky života podnikateľov vedie k problémom v samotnom podnikaní. Poznamenáva, že mnoho bohatých investorov nechce “ísť do tieňa”. Preto vo vedení spoločnosti môžu byť tri generácie naraz, čo zase komplikuje rozhodovací proces.

“Staršia generácia je stále tu, stále aktívna a chce si udržať svoju rolu,” zdôrazňuje Davis.

Podľa Simona Foxman starostlivé plánovanie prevodu kapitálu na dediča pomôže vyhnúť sa rodinným konfliktom.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj