Brusel/Barcelona 24. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Manu Fernandez)

Madridom zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont nemá v úmysle požiadať o politický azyl v Belgicku a je ochotný stretnúť sa v Bruseli s predsedom španielskej vlády Marianom Rajoyom. Uviedol to v rozhovore, ktorý v piatok odvysiela rozhlasová stanica Deutschlandfunk. Katalánske separatistické hnutia zvolávajú na veľkú demonštráciu do Bruselu
Španielsky kráľ Filip VI. (uprostred), španielsky premiér Mariano Rajoy (vľavo) a najvyšší predstaviteľ Katalánska Carles Puigdemont

Ako informoval katalánsky denník El Nacional, Puigdemont v rozhovore upozornil, že nikdy “nebol utečencom, aj keď španielske médiá túto lož šírili”. Dodal, že sa tiež nikdy nevyhýbal spravodlivosti.
“Do Bruselu som pricestoval úplne legálne a nikdy som sa neskrýval,” dodal katalánsky politik, ktorý v rozhovore vysvetlil, ako v Španielsku nemohol brániť svoje práva pred justíciou. Dodal, že v Belgicku môže brániť nielen svoje právo na obhajobu, ale aj práva ostatných zadržaných prívržencov nezávislosti Katalánska, a to tým, že poukáže na postupy španielskych úradov. Tie podľa neho v žiadnom prípade nezaručujú nezávislosť a rešpektovanie práva na obhajobu.
V rozhovore tiež Puigdemont uviedol, že sa aj naďalej považuje za katalánskeho premiéra a že Rajoyovi zaslal “nespočetné množstvo” návrhov na začatie dialógu.
“Doslova mi povedal: ‘Ja nemôžem a nechcem’,” informoval o Rajoyovej reakcii Puigdemont. Zdôraznil však, že on sám “chce a musí” hovoriť s premiérom Rajoyom a viesť s ním dvojstranné rokovanie, pretože také problémy ako Katalánsko nemá žiadna iná autonómna oblasť Španielska.
Španielska vláda by podľa Puigdemonta nemala plytvať energiou na súdne stíhanie katalánskych politikov podporujúcich nezávislosť, ale radšej prostredníctvom dialógu hľadať politické riešenie politického problému. Puigdemont dodal, že podľa jeho názoru Madrid nemôže naďalej trvať na zachovaní status quo, lebo práve tento stav je súčasťou terajšieho problému.
Puigdemont vyslovil predpoklad, že nadchádzajúce voľby v Katalánsku, ktoré Madrid vypísal na 21. decembra, sa skončia rovnakým výsledkom ako tie posledné v roku 2015. Deutschlandfunk túto situáciu označil za “návrat do bodu nula”.
Puigdemont reagoval, že ak sa voľby skončia znova ziskom tesnej parlamentnej väčšiny pre separatistov, potom Rajoy prehrá a bude mať problém. Zosadený katalánsky premiér vysvetlil, že Rajoy už všetko vyskúšal a nielenže problém nevyriešil, ale ešte ho aj zhoršil.
Katalánske separatistické hnutia zvolávajú na veľkú demonštráciu do Bruselu
Katalánske separatistické skupiny vyzvali na demonštráciu v Bruseli, ktorá by sa mala uskutočniť 7. decembra pod heslom “Európa, prebudiť sa! Pomôžte Katalánsku!”. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra DPA.
Jedným z cieľov organizátorov demonštrácie má byť aj výzva na podporu zosadeného katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta, ktorý sa nachádza v dočasnom exile v belgickej metropole.
DPA upozornila, že organizátori objednali päť lietadiel a desiatky autobusov na privezenie demonštrantov do Bruselu. Informácie potvrdili dve proseparatistické občianske hnutia – Národné katalánske zhromaždenie (ANC) a Omnium Cultural.
Ide o organizácie, ktoré už pripravili viaceré protesty s účasťou desiatok tisíc ľudí v Barcelone. Vedúci pracovníci oboch organizácií sú po zákroku španielskych úradov vo väzbe.
“Nie je to vnútroštátny konflikt, Európa sa musí zapojiť,” odkázal podpredseda ANC Agustí Alcoberro. Lídri EÚ poukazujú na to, že katalánska kríza je vnútorným ústavným problémom Španielska.
Organizátori odhadli, že očakávajú príchod okolo 10.000 demonštrantov do Bruselu. Podľa belgickej tlače však účasť na demonštrácii môže byť oveľa vyššia, a to aj preto, že kapacita okolo 18.000 hotelových miest v bruselskom regióne je v ten deň už vypredaná.
Bruselský súd na 4. decembra odložil pojednávanie voči Puigdemontovi a jeho štyrom ministrom v súvislosti s európskym zatykačom, ktorý na päticu katalánskych politikov vydala španielska vláda.