Zosadený egyptský prezident Mursí dostal tri roky za urážku justície

Káhira 30. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Amr Nabil)

Bývalého egyptského islamistického prezidenta Muhammada Mursího odsúdili na tri roky väzenia za urážku justície. Oznámila to v sobotu egyptská štátna televízia, ktorú citovala agentúra DPA
Na snímke bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí

Káhirský trestný súd usvedčil Mursího z verejného hanobenia súdnych orgánov, ktorého sa mal dopustiť pred viac ako štyrmi rokmi s “úmyslom šíriť nenávisť”. Proti rozsudku je ešte možné podať odvolanie. Rovnaký trest dostalo aj ďalších 18 spoluobžalovaných.
V roku 2013, počas výkonu prezidentskej funkcie, Mursí obvinil istého egyptského sudcu, že sa podieľal na manipulácii volieb.
V roku 2012 vyhral Muhammad Mursí za podpory organizácie Moslimské bratstvo prvé demokratické prezidentské voľby v Egypte po páde autoritárskeho režimu Husního Mubaraka. Po vlne protivládnych demonštrácií v lete roku 2013 však Mursího zosadili počas vojenského prevratu, na ktorého čele stál súčasný prezident Abdal Fattáh Sísí.
Mursí (66) si vo väzení odpykáva 20 rokov väzenia, na ktoré bol odsúdený v súvislosti s násilným potlačením demonštrácií z roku 2012, keď časť obyvateľov Egypta protestovala proti islamizácii verejného života a politiky v krajine. Okrem toho dostal ďalších 25 rokov za to, že sa ako prezident dopustil vyzradenia štátneho tajomstva.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)