Zosadená šéfka katalánskeho parlamentu nebude opäť kandidovať

Madrid 11. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Manu Fernandez)

Zosadená predsedníčka katalánskeho regionálneho parlamentu Carme Forcadellová oznámila, že sa nebude uchádzať o znovuzvolenie do tejto funkcie. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.
Na snímke Carme Forcadellová

Nový katalánsky parlament, zvolený v decembrových predčasných parlamentných voľbách, sa opäť zíde 17. januára a zvolí si svojho predsedu. Väčšinu kresiel v zbore si aj po voľbách udržali separatisti, ktorí sa vlani neúspešne pokúsili o vyhlásenie nezávislosti regiónu od Španielska.
Forcadellová (62) ako jedna z hlavných osobností separatistického hnutia je v súčasnosti trestne stíhaná pre podozrenie zo vzbury. Vlani na jeseň ju aj nakrátko vzali do väzby, avšak následne prepustili na kauciu.
Zosadená šéfka katalánskeho parlamentu vo štvrtok vyjadrila presvedčenie, že v novom parlamente by sa mal o túto funkciu uchádzať už iný politik. Samotná Forcadellová sa na budúcotýždňovej schôdzi ujme len svojho poslaneckého kresla, ktoré získala za proseparatistickú stranu Republikánska ľavica Katalánska (ERC).
V predchádzajúcich rokoch pôsobila aj ako predsedníčka Katalánskeho národného zhromaždenia (ANC), ktoré stálo pri zrode hnutia za nezávislosť regiónu.
Po tom, ako katalánsky parlament v októbri schválil jednostranné vyhlásenie nezávislosti od Španielska, prevzal Madrid priamu kontrolu nad týmto regiónom a vypísal predčasné voľby do regionálneho parlamentu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)