Zoom.hu: Abdeslam sa v januári 2016 stretol v Budapešti s pravicovými radikálmi

Budapešť 13. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Belgium Federal Police)

Salah Abdeslam, považovaný za organizátora teroristických útokov v Paríži spred dvoch rokov, sa dva mesiace po nich – v januári 2016 – stretol v Budapešti s maďarskými pravicovými extrémistami z organizácie Maďarský národný front (Magyar nemzeti arcvonal).
Na snímke Salah Abdeslam

Vyplýva to z informácií, ktoré v pondelok zverejnil maďarský internetový portál Zoom.hu s odvolaním sa na anonymné vláde blízke zdroje. Podľa portálu vedeli o schôdzke nielen maďarské, ale aj zahraničné tajné služby, ktoré ju monitorovali.
Predseda parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť Zsolt Molnár z opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) hovoril v tejto súvislosti o “mimoriadne vážnych tvrdeniach”, ktoré naznačujú, že maďarské ultrapravicové organizácie by mohli byť v priamom spojení s teroristami. Ak by sa tvrdenia ukázali ako pravdivé, potom ide o jedno z najväčších nebezpečenstiev ohrozujúcich národnú bezpečnosť Maďarska, dodal.
Zsolt Molnár očakáva na najbližšom zasadaní ním vedeného parlamentného výboru informácie tajných služieb o Abdeslamových aktivitách a kontaktoch v Maďarsku. Podľa doteraz známych informácií mal Abdeslam navštíviť Maďarsko najmenej dvakrát. Jeho pobyt v krajine v januári 2016 by bol už tak minimálne treťou návštevou krajiny.
Salah Abdeslam, rodák z Bruselu marockého pôvodu, je považovaný za strojcu teroristických útokov z 13. novembra 2015 v Paríži. K zodpovednosti za ne sa prihlásil Islamský štát. Hľadaného teroristu zadržali pri policajnej razii v bruselskej štvrti Molenbeek 18. apríla 2016 a o deväť dní neskôr vydali na trestné stíhanie do Francúzska, kde ho obvinili z viacerých ťažkých zločinov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)