Zomrela televízna a filmová herečka Mary Tylerová-Moorová

Los Angeles 26. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Chris Pizzello)

Mary Tylerová-Moorová bola v Spojených štátoch známa predovšetkým vďaka účinkovaniu v televíznych seriáloch, stvárnila však aj viacero filmových postáv

Vo veku 80 rokov zomrela v stredu americká herečka Mary Tylerová-Moorová, ktorá bola v Spojených štátoch známa predovšetkým vďaka účinkovaniu v televíznych seriáloch, stvárnila však aj viacero filmových postáv. Americké médiá o tom informovali s odvolaním sa na vyhlásenie herečkinej hovorkyne Mary Buxbaumovej.

Na archívnej snímke z 21. septembra 2008 Mary Tylerová-Moorová na odovzdávaní prestížnych televíznych cien Emmy v Los Angeles.Na archívnej snímke z 21. septembra 2008 Mary Tylerová-Moorová na odovzdávaní prestížnych televíznych cien Emmy v Los Angeles.

Tylerová-Moorová sa dostala do povedomia televíznych divákov v 60. a 70. rokoch účinkovaním v sitkomoch ako “The Dick Van Dyke Show” (1961-1966) a “Mary Tyler Moore Show” (1970-1977). Rola nezávislej pracujúcej ženy z nej urobila feministickú ikonu svojej doby.

V roku 1980 sa Tylerová-Moorová objavila vo filmovej dráme “Ordinary People” (Obyčajní ľudia). Za stvárnenie úlohy ženy v domácnosti po boku Roberta Redforda vtedy získala cenu Zlatý glóbus a bola tiež nominovaná na Oscara.

Tylerová-Moorová bola držiteľkou siedmich televíznych cien Emmy, ako aj ďalších ocenení. V roku 2011 podstúpila chirurgické odstránenie nádoru na mozgu.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.