Hampton 24. februára 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Invision-Jordan Strauss)

Vo veku 101 rokov zomrela americká matematička Katherine Johnson, ktorej práca bola kľúčová pre pilotované vesmírne misie amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA)

Na snímke Katherine Johnson

Šéf NASA Jim Bridenstine na Twitteri oznámil, že vedkyňa skonala v pondelok ráno. Jej „rodina z NASA“ podľa jeho slov „nikdy nezabudne na odvahu Katherine Johnson a míľniky, ktoré by sme bez nej nemohli dosiahnuť“. „Jej príbeh a dôstojnosť budú naďalej inšpirovať svet,“ dodal.

Katherine Coleman Goble Johnson sa narodila 26. augusta 1918. Patrila do skupiny matematikov, ktorí v začiatkoch NASA manuálne robili pre úrad výpočty trajketórií letov a zemských orbít, a pracovala aj pre predchodcu NASA, Národný poradný výbor pre letectvo( National Advisory Committee for Aeronautics, NACA).

Pôvodne sa v práci zameriavala na lietadlá a ďalšie výskumy. Nerskôr začala pre NASA pracovať na Projekte Mercury, prvom americkom pilotovanom vesmírnom programe. Johnson v roku 1961 robila výpočty pre misiu Freedom 7 Alana Sheparda, prvého Američana vo vesmíre. O rok neskôr manuálne overila počítačové výpočty letu Johna Glenna po obežnej dráhe Zeme.

Do roku 1958 Johnson a ďalšie Afroameričanky pracovali v rasovo segregovanej výpočovej jednotke v súčasnom Langleyho výskumnom Centre v Hamptone v štáte Virgínia. Ich príbeh a práca inšpirovali snímku Skryté čísla (2016), ktorá si vyslúžila tri nominácie na Oscara.

Americký prezident Barack Obama v roku 2015 udelil Johnson Prezidentskú medailu slobody, najvyššie civilné ocenenie v Spojených štátoch.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj