New Orleans 25. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Cheryl Gerber)

Na snímke Fats Domino

V ostatných rokoch žil umelec v ústraní a koncertoval iba ojedinelo
Legendárny americký priekopník rokenrolu a bluesu Fats Domino, interpret songov ako Blueberry Hill, Ain’t That a Shame či I’m Walkin’, My Blue Heaven alebo Blue Monday už nie je medzi živými. Zomrel v utorok vo veku 89 rokov.

Informovali o tom v stredu tlačové agentúry AP a DPA. Odvolali sa pritom na zdroje z oblasti súdnej medicíny z okresu Jefferson Parish v americkom štáte Louisiana.
Rodáka z mesta New Orleans, ktorého naučil výborne hrať na klavír jeho švagor, objavil krátko po 20. narodeninách na sklonku 40. rokov minulého storočia niekdajší spoluhráč Duka Ellingtona, kapelník a hráč na trúbku Dave Bartholomew.
Už v polovici 50. rokov 20. storočia sa Fats Domino, pianista, spevák a skladateľ v jednej osobe, presadil na hudobnej scéne v plnom rozsahu a čoskoro sa stal vyhľadávaným umelcom. Značnou mierou k tomu prispelo jeho vystúpenie v legendárnom televíznom programe Ed Sullivan Show, ktorý neskôr zohral veľkú úlohu aj v americkej kariére The Beatles.
Fats Domino bodoval aj cover verziou známeho songu legendy country hudby Hanka Williamsa jr. Jambalaya. V druhej polovici 60. rokov sa umelcove úspechy a prieniky do hitparád stali zriedkavejšie.
Na koncertných pódiách si však zachoval postavenie preferovaného umelca, a to až do 90. rokov minulého storočia, opakovane koncertoval i v Európe. Po vyčíňaní hurikánu Katrina v New Orleanse a jeho okolí patril Fats Domino istý čas medzi nezvestných, napokon sa však obavy o jeho osud ukázali ako neopodstatnené. V ostatných rokoch žil umelec v ústraní a koncertoval iba ojedinelo.
Zosnulý bol členom Rokenrolovej siene slávy od roku 1986 a Bluesovej siene slávy od roku 2003. V rebríčkoch hudobného magazínu Rolling Stone mu patrí 25. miesto medzi stovkou najväčších hudobníkov a 72. priečka medzi stovkou najuznávanejších skladateľov všetkých čias.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.