Washington 20. novembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Matthias Schrader)

Vo veku 83 rokov zomrel v nedeľu večer americký zločinec Charles Manson, ktorý ako vodca vražedného kultu naviedol v roku 1969 skupinu svojich väčšinou mladých stúpencov, aby zavraždili najmenej sedem ľudí

Manson, ktorý si odpykával doživotie, zomrel prirodzenou smrťou, informovala v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na predstaviteľov kalifornskej štátnej väznice. Predtým, ako ochorel, ho držali za mrežami väznice Corcoran od roku 1989 a dvanásťkrát mu zamietli žiadosť o podmienečné prepustenie.

Charles Manson patril medzi najznámejších zločincov 20. storočia. Podľa žalobcov chcel vraždami rozpútať rasovú vojnu medzi bielymi a čiernymi Američanmi. Narodil sa 12. novembra 1934 v meste Cincinnati v štáte Ohio. Počas divokých 60. rokov žil v biede so svojou “rodinou” mladých ľudí, ktorých navádzal na zločiny a s ktorými bral LSD. Jeho prívrženci boli presvedčení, že je Ježiš Kristus.

V 13 rokoch spáchal Manson svoj prvý zločin – ozbrojené lúpežné prepadnutie. O päť rokov neskôr sa dopustil homosexuálneho násilia a  polícia ho registrovala ako nebezpečného muža s násilníckymi sklonmi. V roku 1960 ho odsúdili na desať rokov za podvody a krádeže. Vo väznici sa naučil hrať na gitaru. Po siedmich rokoch ho predčasne prepustili na slobodu a hneď zamieril do centra kalifornského hnutia hippies. V atmosfére beatovej hudby, voľnej lásky a drog založil náboženskú komunitu a dal jej meno Rodina.

V roku 1969 dal členmi svojej Rodiny zavraždiť sedem ľudí – vrátane herečky Sharon Tateovej, manželky slávneho režiséra poľského pôvodu Romana Polanského. V procese s najznámejšími masovými vrahmi v dejinách USA boli Manson, Charles Watson, Susan Atkinsová, Patricia Krenwinkelová a Leslie Van Houtenová odsúdení na smrť. Po zrušení trestu smrti v štáte Kalifornia v roku 1972 im trest zmenili na doživotie. Ich guru stále tvrdil, že je nevinný a že bol proti nemu zinscenovaný nespravodlivý proces.

Manson, ktorého opisovali ako kariérneho kriminálnika so svastikou vyrytou na čele, tvrdil, že nie je tým diabolským démonom, ktorého z neho urobili médiá. “Som boží tvor. Nie som zlý človek. Som dobrý,” hovoril. Podľa jeho slov by bol možno on tým pravým, kto by vyviedol Zem zo sociálnej kalamity – životné prostredie sa ničí, deti sú zneužívané a na planéte vládne chaos: chcelo by to šialenca, aby napravil tento svet, tvrdil.

Aj napriek krvavým zločinom zostal Manson dlhé roky objektom morbídnej fascinácie pre milióny ľudí. Jeho tvár sa naďalej pozerá z tričiek, ktoré nosia tisíce ľudí, a spomienkové predmety na neho sa tešia značnej obľube. Do väzenia mu neustále prichádzali hromady listov, najmä od vyznávačov kultu Satana. Na listy prestal odpovedať, keď zistil, že ich adresáti predávajú za 250-350 dolárov v prípade, ak sa v nich zmieni o vraždách.