Washington 21. februára 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Henny Ray Abrams)

Známy americký kresťanský kazateľ Billy Graham zomrel v stredu vo veku 99 rokov. Už dlhý čas trpel rakovinou, zápalom pľúc a inými chorobami, informovala agentúra AP s tým, že zomrel vo svojom dome v Severnej Karolíne. Graham bol jednou z najvýznamnejších amerických náboženských postáv 20. storočia.
Na snímke illy Graham

Baptistický kazateľ pôsobil ako duchovný poradca prezidentov USA od čias Dwighta Eisenhowera (1953-1961). Stretol sa už aj s Eisenhowerovým predchodcom Harrym S. Trumanom v roku 1950 a médiám povedal, že na prezidenta naliehal, aby čelil komunizmu v Severnej Kórei. Trumanovi sa to nepáčilo a po tomto stretnutí sa s ním roky nerozprával. Odvtedy považoval Graham svoje rozhovory s prezidentmi za dôverné. Pravidelným duchovným poradcom bol potom všetkým prezidentom USA až po Baracka Obamu, ktorý ho navštívil v jeho dome v Montreate a spolu sa súkromne pomodlili.
Billy Graham sa počas svojej 60-ročnej aktívnej služby preslávil masovými evanjelizačnými akciami, vystúpeniami v médiách, ako aj kazateľskou činnosťou po celom svete.
Svojimi osobnými vystúpeniami vo viac ako 185 krajinách pôsobil na približne 215 miliónov ľudí a na milióny ďalších prostredníctvom priekopníckeho využitia televízie a rozhlasu. V roku 1982 kázal aj v Československu.
Na rozdiel od tradičných evanjelizátorov opustil úzky fundamentalizmus, aby oslovil širšie spektrum spoločnosti. Svoju poslednú evanjelizačnú bohoslužbu viedol v New Yorku v roku 2005 vo veku 86 rokov. Neočakáva sa, že by ešte nejaký evanjelizátor mal v budúcnosti taký vplyv, konštatuje agentúra AP.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.