Miami 10. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixnio)

Vo veku 94 rokov zomrel americký inžinier George J. Laurer, ktorý sa v 70. rokoch zaslúžil o vynález čiarového kódu a tým aj o revolučnú premenu systému predaja. Informovala o tom v noci na utorok agentúra AFP

Ilustračné foto

Pohreb Laurera, bývalého zamestnanca spoločnosti IBM, sa uskutočnil v pondelok v jeho rodnom meste Wendell v americkom štáte Severná Karolína. Zomrel minulý týždeň, dodala AFP.

Laurer je uznávaný ako spoluvynálezca univerzálneho výrobného kódu (UPC), známeho ako čiarový kód, ktorý možno nájsť na miliónoch výrobkov a používa sa aj v ďalších oblastiach.

Označenie – pozostávajúce z čiernych pruhov rôznej hrúbky a 12-ciferného čísla – je možné naskenovať, čím sa rýchlo identifikuje produkt i jeho cena.

Za priekopníka myšlienky čiarových kódov je považovaný Laurerov kolega z IBM Norman Woodland, ktorý si dal svoj koncept patentovať v roku 1952. Ním navrhovaný kód spočiatku vychádzal z Morseovho kódu. Svoj nápad však nedokázal rozvinúť viac, keďže v danom čase neexistovali nízkonákladové laserové tlačiarne a potrebné počítačové technológie.

O dve desaťročia neskôr Laurer vyvinul skener, ktorý dokáže čítať kódy číselne. Vo svojom kóde použil pruhy, nie kruhy, ktoré sa ukázali ako nepraktické pre tlač.

Spoločnosť IBM uviedla tento produkt na trh v roku 1973 a prvá transakcia načítaním čiarových kódov sa uskutočnila 26. júna nasledujúceho roku v supermarkete v meste Troy v štáte Ohio.

Prvým naskenovaným výrobkom bolo balenie žuvačiek Juicy Fruit od firmy Wrigley, ktoré sa teraz nachádza v Národnom múzeu dejín Spojených štátov amerických (National Museum of American History) v meste Washington.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj