Zomrel Slovák Ivan Otto Schwarz, veterán britského Kráľovského letectva

Londýn 5. januára 2018 (HSP/Teraz/TASR/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Vo veku 94 rokov zomrel vo štvrtok v Londýne Ivan Otto Schwarz, jeden z posledných československých príslušníkov britského Kráľovského letectva (RAF) počas druhej svetovej vojny. Správu o smrti generálmajora slovenského letectva oznámil na Twitteri veľvyslanec SR v Londýne Ľubomír Rehák.
Ilustračné foto

“V decembri som ho navštívil, keď oslávil 94. narodeniny. Tento odvážny hrdina a skutočný džentlmen nám bude chýbať. Odpočívajte v pokoji,” napísal Rehák.
Schwarz, rodák z Bratislavy, bol počas vojny rádiotelegrafistom-strelcom 311. československej bombardovacej perute RAF. Po vojne ho v Československu označili za nespoľahlivého a hrozila mu perzekúcia, preto sa vrátil do Británie, kde sa natrvalo usadil.
V roku 2005 vtedajší slovenský prezident Ivan Gašparovič udelil Schwarzovi štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy.
V júni 2017 Schwarza vyznamenal aj český prezident Miloš Zeman. Udelil mu medailu Za hrdinstvo. “Cítim sa fantasticky. Začínam mať takú zbierku vyznamenaní, že sa Herman Göring obracia v hrobe,” smial sa Schwarz pred novinármi. Dodal, že rozhodne chce žiť viac ako sto rokov.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.