Brazília 7. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

Vo veku 88 rokov zomrel vplyvný brazílsky spevák a skladateľ Joao Gilberto, známy ako priekopník hudobného žánru bossa nova, ktorý získal celosvetovú popularitu v 60. rokoch 20. storočia

Na snímke brazílsky spevák a skladateľ Joao Gilberto

Gilberto skonal vo svojom dome v Riu de Janeiro po bližšie nešpecifikovanej chorobe, informovala v nedeľu stanica BBC. Hudobník sa narodil v brazílskom štáte Bahia a spievať začal ako 18-ročný. Jeho debutový album Chega de Saudade z roku 1959 je všeobecne považovaný za prelomový pre brazílsku hudbu.

Jeho hudobný štýl spájajúci tradičné a moderné vplyvy inšpiroval vznik bossa novy – nového trendu, ktorý si podmanil mnohých ďalších umelcov na celom svete. Gilberto svojím unikátnym gitarovým štýlom vytvoril nový rytmus prepojením samby a moderného jazzu. Jeho hudba odrážala časový úsek veľkého optimizmu v Brazílii, ktorá vtedy zaznamenávala prudký rozvoj.

V roku 1964 spolupracoval s americkým hráčom na saxofón Stanom Getzom. Z ich albumu sa predali milióny kópií a platňa získala aj medzinárodné uznanie vrátane ceny Grammy za album roka. Jeho verzie skladieb ako Quiet Nights či The Girl from Ipanema sa stali štandardami svetovej hudby.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj