Berlín 17. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Vo veku 83 rokov zomrel v piatok vo Frankfurte nad Mohanom nemecký architekt a urbanista Albert Speer junior, ktorý bol tvorcom viacerých významných projektov. Informovala o tom dnes agentúra DPA
Ilustračné foto

Jeho otec, starý otec i prastarý otec boli architektmi. Otec – Albert Speer – bol obľúbeným architektom nacistického vodcu Adolfa Hitlera a neskôr, počas druhej svetovej vojny, pracoval ako minister vyzbrojovania a vojenskej výroby.
Speer mladší vyštudoval architektúru v Mníchove. Svoje prvé medzinárodné ocenenie získal v roku 1964, keď otvoril aj vlastnú architektonickú kanceláriu, ktorá sa neskôr okrem iného podieľala na projekte sídla Európskej centrálnej banky vo Frankfurte či výstaviska Expo 2000 v nemeckom Hannoveri. Vypracoval aj projekty na štadióny v Katare, kde sa v roku 2022 budú konať futbalové majstrovstvá sveta.
V roku 1977 sa stal profesorom urbanistického plánovania na technickej univerzite v Kaiserslauterne.
Speer starší bol oddaným nacistom. Jeho najvýznamnejším dielom bol areál so štadiónom na Zeppelinfielde v Norimbergu. Medzi ďalšie významné realizácie patrila stavba Nové ríšske kancelárstvo, ale aj plán na prestavbu Berlína s veľkou halou – najväčšou stavbou sveta -, ktorý vychádzal z pôvodných skíc Adolfa Hitlera. Po druhej svetovej vojne bol Speed starší norimberským tribunálom odsúdený na 20 rokov väzenia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.