Washington 21. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Jerry Lewis – milovaný americký komik “s gumenou tvárou”, herec, režisér a filantrop známy každoročnými finančnými zbierkami pre ľudí so svalovou dystrofiou, zomrel v nedeľu ráno vo veku 91 rokov. Informovali o tom médiá s odvolaním sa na jeho agenta
Lewis zomrel pokojnou prirodzenou smrťou doma v Las Vegas, obklopený rodinou.

Zomrel milovaný komik a filantrop Jerry Lewis

Narodil sa 16. marca 1926 v Newarku ako Joseph Levitch. Jeho rodičia boli kabaretným umelcami a vďaka tomu vystupoval na pódiu už v ranom detstve. Vo svete komédie si potom zarábal už ako 18-ročný.

Lewisova kariéra trvala sedem desaťročí, presadil sa v Hollywoode aj na Broadwayi. Začínal ako komik s humorom založeným na groteske a v 50. rokoch minulého storočia vytvoril úspešnú komediálnu dvojicu s hercom a spevákom Deanom Martinom, starším o deväť rokov. “Bol to môj veľký brat, ktorého som nikdy nemal,” uviedol Lewis pre časopis GQ v roku 2014.

Tvorili dokonalú dvojicu: dobre vyzerajúci Martin vystupoval v úlohe šarmantného komika a Lewis ako šibnutý nemotorný hlupák. Na javiskách, v rozhlase a na striebornom plátne sa z nich stali úspešní zabávači, ktorí sa dostali na špicu tohto priemyslu.
Po desiatich rokoch spoločného pôsobenia sa však rozišli.

Lewis sa vydal na sólovú dráhu. Objavil sa ako herec vo vyše 80 filmoch na plátne aj v televízii a režíroval vyše desať ďalších filmov.
Bol hviezdou snímok ako Nutty Professor (Zamilovaný profesor) a Bellboy (Hotelový poslíček), ktoré aj režíroval.

Neskôr mal úspech v dramatických úlohách, napríklad po boku Roberta DeNira vo filme Kráľ komédie.

Potom začal organizovať teletón pre pacientov so svalovou dystrofiou. Za štyri desaťročia dokázal pri týchto akciách vyzbierať celkovo vyše dve miliardy dolárov, informoval týždenník Variety.

Za prácu filantropa si Lewis v roku 2009 vyslúžil čestného Oscara.