Zomrel historik Richard Pipes, expert na Rusko a Sovietsky zväz

Cambridge 18. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gerald Herbert)
 
Vo veku 94 rokov zomrel vo štvrtok americký historik Richard Pipes, ktorý sa špecializoval na dejiny Ruska a istý čas pôsobil ako poradca 40. prezidenta Spojených štátov Ronalda Reagana. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Na archívnej snímke z 15. novembra 2007 historik Richard Pipes (vľavo) si preberá z rúk amerického prezidenta Georga W. Busha Národnú medailu vo Washingtone

Pipesov syn Daniel uviedol, že jeho otec skonal vo štvrtok nadránom v domove pre dôchodcov v meste Cambridge v štáte Massachusetts.
Pipes sa narodil v roku 1923 v židovskej rodine v poľskom meste Tešín, odkiaľ spolu s rodičmi utiekol pred nacistickou okupáciou a v roku 1940 sa usadil v Spojených štátoch.
Prackticky celá Pipesova akademická kariéra sa spája s Harvardovou univerzitou, kde od roku 1958 až do odchodu do dôchodku o takmer 40 rokov neskôr vyučoval dejiny Ruska a Sovietskeho zväzu.
V rokoch 1981-82 stál Pipes na čele odboru pre sovietske a východoeurópske záležitosti Rady pre národnú bezpečnosť a úzko spolupracoval s vtedajším prezidentom USA Ronaldom Reaganom.
Pipes je autorom viacerých významných publikácií s tematikou politických dejín Európy, Ruska a Sovietskeho zväzu. Medzi jeho najznámejšie diela patria Russia Under the Old Regime (Rusko za starého režimu), Soviet Strategy in Europe (Sovietska stratégia v Európe), či The Russian Revolution (Ruská revolúcia).
 
Príspevok Zomrel historik Richard Pipes, expert na Rusko a Sovietsky zväz zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)