Bejrút 1. apríla 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Asharq Al-Awsat English Twitter)

Vo veku 87 rokov zomrel bývalý sýrsky viceprezident a minister zahraničných vecí Abdul Halím Chaddám. Smutnú správu v stredu potvrdil jeho syn. Pre agentúru AP povedal, že otec bol v dobrom zdravotnom stave, no pred troma dňami spadol na chrbát. V utorok dostal vo svojom parížskom dome infarkt

Na snímke Abdul Halím Chaddám

Chaddám hral kľúčovú rolu v občianskej vojne v Libanone a počas viac ako tridsaťročnej nadvlády Sýrie nad jej menším susedom. Posledných 15 rokov, ktoré prežil v Paríži, bol odporcom vlády prezidenta Baššára al-Asada. O jeho úmrtí sýrske štátne médiá neinformovali.

V roku 1970 sa stal ministrom zahraničných vecí a na tomto poste vydržal 14 rokov. V období 1984 až 2005 bol viceprezidentom krajiny. Po smrti prezidenta Háfiza al-Asada v júni 2000 sa stal jeho nástupcom, až kým v júli zvolili za nového prezidenta Baššára al-Asada.

Počas života zastával aj ďalšie funkcie, ako napríklad guvernér provincie Hamá či minister hospodárstva a obchodu. Prežil tiež dva atentáty. Zanechal po sebe manželku, troch synov a dcéru.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj