Oznámil to dnes podľa agentúry AFP jeho mladší brat Raúl, ktorý Fidela v roku 2006 vystriedal na čele krajiny. Informáciu dnes potvrdila aj kubánska agentúra Prensa Latina. „Túto smutnú správu priniesol prezident Raúl Castro prostredníctvom vystúpenia v štátnej televízii,“ napísala Prensa Latina. 

Prezident ďalej uviedol, že telo bývalého revolučného vodcu podľa jeho želania spopolnia. Podrobnosti o pohrebe má vláda oznámiť v najbližších hodinách. Fidel Castro vládol Kube 47 rokov.

Fidel Castro

„El comandante“ Castro si priaznivcov získaval nielen bojom proti imperializmu, pod heslami „Vlasť alebo smrť!“, ale neskôr aj bezplatným zdravotníctvom a odstránením približne 25-percentnej negramotnosti. Jeho budovanie socializmu však nakoniec priviedlo kubánske hospodárstvo ku kolapsu.

V júli 2006 odovzdal Fidel Castro kľúčové vládne právomoci bratovi Raúlovi. Pôvodne malo ísť len o dočasné riešenie, než sa dlhoročný vládca Kuby dostane zo zdravotných problémov. Vo februári 2008 ale Raúl získal vedúce funkcie natrvalo.

Fidel Castro