Varšava 30. septembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:Jadwiga Wiśniewska Twitter)

Vo veku 78 rokov zomrel v pondelok po dlhej chorobe bývalý poľský disident, politik a otec poľského premiéra Kornel Morawiecki. Jeho syn, premiér Mateusz Morawiecki, v piatok skrátil svoj predvolebný míting pred plánovanými parlamentnými voľbami, aby mohol stráviť chvíle so svojím otcom, ktorého zdravotný stav sa prudko zhoršil. Jeho smrť potvrdil aj jeho úrad

Na snímke Kornel Morawiecki

Za jeho dlhoročnú službu pre demokratické Poľsko mu poľský prezident nedávno udelil najvyššie poľské vyznamenanie Rad bieleho orla. Morawiecki ako najstarší člen dolnej komory poľského parlamentu zastával tiež funkciu čestného predsedu Sejmu.

Morawiecki založil v 80. rokoch minulého storočia Bojujúcu solidaritu, ktorá bolo nekompromisnejšia ako hnutie Solidarita, keď ostro vystupovala proti komunizmu a bola proti akýmkoľvek vyjednávaniam a dohodám s vtedajším komunistickým režimom. Jeho syn Mateusz, vtedy tínedžer, bol tiež disidentom. Po zavedení stanného práva v Poľsku v decembri 1981 začal tajne tlačiť protikomunistické brožúry. V roku 1987 ho zatkli a niekoľko mesiacov strávil vo väzení, následne ho komunisti násilne deportovali do zahraničia. Po niekoľkých mesiacoch strávených v Rakúsku, Taliansku a USA sa pod falošným menom tajne vrátil do Poľska.

Morawiecki bol kritický voči okrúhlym stolom Solidarity s komunistickým režimom v roku 1989. Podľa neho išlo o dohodu, ktorá iba okrajovo zlepšila komunistický systém, ale nedokázala ho ukončiť.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj