Bratislava 24. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP)
 
Vo veku 92 rokov zomrel agent Mossadu Rafi Ejtan, ktorý sa podieľal na zadržaní nacistického funkcionára Adolfa Eichmanna. Ejtan v roku 1960 viedol osemčlenný tím, ktorý letel do Argentíny a priviezol odtiaľ Eichmanna, aby ho v Izraeli postavili pred súd. Je považovaný za otca izraelských tajných služieb. Eichmanna, ktorý bol jedným z hlavných organizátorov holokaustu, v roku 1962 uznali vinným a obesili

Na archívnej snímke z r.1962 architekt holokaustu a bývalý dôstojník SS Adolf Eichmann na súde v Jeruzaleme

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil Ejtana za “jedného z hrdinov izraelských tajných služieb” a “blízkeho osobného priateľa”. Prezident Reuven Rivlin ho opísal ako “rodeného bojovníka, ktorý sa držal svojej misie a toho, o čom vedel, že je správne”.
Ejtan sa narodil v roku 1926 v kibuci v Britskom mandáte v Palestíne do rodiny ruských imigrantov. Vyrastal v meste Ramat ha-Šaron severne od Tel Avivu. V roku 1948 utrpel zranenie v izraelskej vojne za nezávislosť a po prepustení z armády sa pridal k domácej tajnej službe Šin Bet, kde sa mu darilo a vymenovali ho za šéfa hlavných operácií Šin Bet a Mossadu.
V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa však ukázalo, že pre neho pracoval americký analytik Jonathan Pollard, ktorý dal tisícky prísne tajných dokumentov Izraelu a po svojom zatknutí v roku 1985 strávil 30 rokov vo väzení. FBI následne vydala zatykač aj na Ejtana.
V rokoch 2006 až 2009 pôsobil Ejtan v izraelskom parlamente a stal sa ministrom pre záležitosti penzistov za stranu Gil.
Zomrel v sobotu v nemocnici Ichilov v Tel Avive.
 
Príspevok Zomrel agent Mossadu Rafi Ejtan, ktorý zadržal Adolfa Eichmanna zobrazený najskôr Hlavné správy.