Idlib 20. januára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- AP Television)

Krvavá bitka v provincii Idlib medzi vládnymi silami a teroristami vrcholí. Teroristom sa pred niekoľkými dňami podarilo spomaliť ofenzívu vládnych síl, vládne jednotky však získavajú iniciatívu na svoju stranu a teroristi utrpeli obrovské straty
Ilustračné foto

Podľa informácii portálu rusvesna teroristi utekajú a tanky sýrskej vládnej armády prerážajú bojové línie teroristických zoskupení. Tvrdé straty utrpeli najmú teroristi Haiyyat Tahrir as Sham v oblasti Aleppa a Tigri obnovili svoj útok v oblasti bývalého vojenského letiska Abu Duchur.
Tigri, libanonský Hizballáh a palestínska Liwa al Quds v posledných hodinách zlikvidovali desiatky teroristov a postupne sa im darí teroristov obkľučovať v novom kotli. Chýba už len uzavrieť približne 4 km široký koridor, cez ktorý zatiaľ môžu teroristi unikať, koridor však má pod kontrolou ruské letectvo. Do oblasti smerujú nové sýrske vládne posily, ktoré posilnia ofenzívu. Podľa arabských médií, ruské letectvo už likviduje oporné body teroristov v blízkosti vojenského letiska Abu Duchur.
Bandy v Idlibe začínajú pociťovať vďaka ruským náletom nedostatok munície, sýrske vládne jednotky a ich spojenci úspešne pokračujú v likvidácii otrasených teroristov. Čoraz viac teroristov opúšťa svoje bojové pozície a uteká smerom k voľnému koridoru, pretože sa nechcú dostať do zajatia. Obávajú sa najmä členov šiítskych skupín Liwa al Quds a Hizballáhu, ktorí majú so sunnitskými teroristami z ISIS a an Nusry množstvo nevybavených účtov.
Propagandistické vyhlásenia teroristov, ktorí tvrdili, že sa v Idlibe budú “biť do poslednej kvapky krvi”, sa ukázali byť planými rečami. Poľní velitelia sa pod tlakom vymykajú kontrole centrálneho velenia a snažia sa pred sýrskymi vládnymi jednotkami a ich spojencami zachrániť útekom, pričom ich zo vzduchu likviduje ruské letectvo.
Ešte pred niekoľkými dňami, dňa 17.1.2017 na portáli rusvesna Oleg Blochin, známy svojimi reportážami zo Sýrie, uviedol, že teroristi utrpeli kolosálne straty a na miestach bojov sa povaľujú desiatky mŕtvych teroristov al Kaidy, an Nusry a iných bánd. Útoky vládnych síl sa obnovili okamžite po tom, ako sa skončila zvýšená oblačnosť, takže posledných 48 hodín zasahuje ruské letectvo znova s vražednou presnosťou.
Teroristi utrpeli tvrdé straty v oblasti Achan, Abu Dali, Mesherf. V tejto oblasti slávili teroristi aj určité úspechy, zlikvidovali skupiny provládnej domobrany, ktorá bránila vlastné domovy. Dlho sa však teroristi z úspechu netešili, niekoľko hodín po ich víťazstve teroristov zlikvidovali vládne jednotky a ich spojencov. Tvrdé boje sa rozhoreli aj v oblasti Abu Dali, napriek tomu, že táto dedina nemá väčší strategický význam. Dôvodom krutých bojov bola skutočnosť, že ide o rodnú dedinu šejka Mubareka, ktorý sa pridal na stranu vládnych síl a ten odmietol nechať svojich rodákov napospas teroristom an Nusry a jej príbuzným bandám. Mubarekovi muži ukázali v bojoch svoju motiváciu, bandy teroristov utrpeli vysoké straty.
Tigri oslobodili Rasm Abed, Um Dzren a Abu Dzuni. Teroristi museli opustiť aj Zafr Kebir, čo sťažilo ich strategické postavenie.
Teroristi utrpeli vysoké straty, medzi mŕtvymi je aj poľný veliteľ zo “Slobodnej armády Idlibu, Mahmud al Dani (odišiel do Sýrie bojovať z Dánska). Smrť dostihla tohto teroristu v meste Huvein na juhu provincie Idlib. Podľa informácii teroristov zo sociálnych sietí, medzi mŕtvymi je množstvo známych banditov, portál rusvesna zverejnil aj koláž, vytvorenú na základe informácii z uvedených sociálnych sietí.
Tvrdé boje sa odohrali aj medzi palestínskymi Liva al Quds a libanonskými príslušníkmi Hizballáhu, ktorí bojovali spoločne proti obkľúčenému zoskupeniu ISIS v blízkosti letiska Abu Duchur. Teroristi z ISIS vedia, že ich osud je spečatený a na rozdiel od členov an Nusry nemajú kam utiecť. Snažia sa svoje životy predať čo najdrahšie. Sú vysoko motivovaní (v radoch tohto zoskupenia ISIS zostali len tí členovia, ktorí sú ochotní prijať mučenícku smrť, kto nechcel bojovať z radov ISIS, utiekol už pred niekoľkými týždňami). Obkľúčení členovia ISIS spôsobili Palestínčanom vysoké straty v blízkosti mesta Sindžar na juhovýchodnom okraji bývalého vojenského letiska Abu Duchur. Obkľúčená skupina ISIS sa opevnila najmä v provincii Hama.
Dňa 19.1.2017 prišla aj ďalšia správa, ktorú publikoval takisto portál rusvesna. Podľa tejto informácie v posledných hodinách zahynul v bojoch proti vládnym silám aj známy nemecký rapper Deso Dogg, vlastným menom Abu Talch al Almani. Deso Dogg zahynul v provincii Deir ez Zor, v blízkosti mesta Garanidj, neďaleko Abu Kemal. Zlikvidovali ho vojaci sýrskych vládnych síl.
Deso Dogg patril k posledným známym teroristom ISIS, ktorí prišli posilniť rady organizácie z Európy. Narodil sa v Nemecku, jeho matka bola Nemka, otec migrant zo severnej Afriky. Deso Dogg bol problémovým dieťaťom, po svojom prerode a inklinácii k islamu sa vzdal drog a odišiel bojovať za Islamský štát. Deso Dogg a jeho partnerka Američanka Daniele Green tvorili mediálne známy pár teroristov z ISIS, Američanka prežila s Deso Doggom niekoľko mesiacov v Sýrii, potom sa rozhodla vrátiť do USA, kde sa momentálne nachádza vo väzení (bola odsúdená na 2 roky).

Deso Dogg začal bojovať ako radový bojovník v batalióne Šable, ktorí tvorili okrem dobrovoľníkov z Európy aj militantní islamisti z prostredia krajín Spoločenstva nezávislých štátov. Od roku 2016 velil vlastnej jednotke a zúčastnil sa bojov v provincii Aleppo. Okrem bojov Deso Dogg komponoval našídy v nemčine. Našídy sú populárne medzi moslimami a reagujú na udalosti vo svete, pričom odkazujú na islamské presvedčenie, históriu a náboženstvo.