Washington 11. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Mel Evans)
 
Stovky ľudí v USA každoročne zabijú policajti počas zásahu, keď zbraň namieria na osobu s fyzickým či mentálnym postihnutím len preto, že kvôli svojim zdravotným ťažkostiam neplnila príkazy policajtov

Ilustračné foto

V septembri minulého roka policajti z Oklahoma City zastrelili muža menom Magdiel Sanchez, pričom si údajne nevšimli volanie susedov, ktorí sa ich snažili oboznámiť, že Sanchez je nepočujúci a teda nemohol počuť príkazy dôstojníkov, aby odhodil držiacu kovovú rúrku pripomínajúcu zbraň. Prítomný policajt preto zavolal posilu a obaja vyzývali Sancheza, aby daný predmet odhodil.
“Keď sa začal k policajtom približovať s rúrkou v ruke, vypálili naňho zo svojej zbrane,” uviedol policajný kapitán Bo Mathews (viac TU).
O ďalšom prípade z mája minulého roka informuje BBC – krátko po piatej hodine ráno traja policajti z West Milwaukee vnikli do domu 22-ročného Adama Trammella po tom, ako suseda zavolala na číslo 911, že ho vidí na chodbe a rozpráva o diablovi.
Policajti našli Adama stáť vo vani nahého a zmäteného. Mal totiž diagnostikovanú schizofréniu a podľa otca Larryho Trammella mával často bludy a halucinácie. V takýchto stavoch úzkosti mu sprcha pomáhala upokojiť sa.
Adam nebol ozbrojený a nezdá sa, že by sa správal ohrozujúcim spôsobom. Ale na výzvu policajtov neopustil sprchu, čo sa chápalo ako neuposlúchnutie príkazu, a tak policajti doňho asi 15-krát pustili paralyzérom elektrošoky, z čoho začal vykrikovať a zvíjať sa od bolesti. Po podaní sedatív neskôr Adam prestal dýchať a zomrel.

Polícia uznáva, že Adam sa nedopustil zločinu a ani nebol podozrivý. Polícia tvrdí, že sa dostali do bytu len preto, aby mu pomohli a poskytli lekársku starostlivosť. Okresný prokurátor z Milwaukee John Chisholm ani nikoho z policajtov za to nestíhal.
Prípad zostal takmer nepovšimnutý a Adam sa stal súčasťou znepokojujúcej štatistiky o počte ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí každoročne zomrú po strete s americkou políciou.
Podľa Washington Post a analýzy miestnych správ o médiách, v tomto roku 2018 v USA takto zahynulo najmenej 136 ľudí so zdravotným postihnutím. Je to však len hrubé podhodnotenie. V stovkách ďalších prípadoch nebolo nikdy určené, či osoba, ktorá bola zabitá, mala vôbec zdravotné postihnutie. Môžu sa vyskytnúť aj iné prípady, ktoré nie sú hlásené.
 
Príspevok Znepokojujúce čísla: Smrť stoviek postihnutých ľudí rukou americkej polície zobrazený najskôr Hlavné správy.