Valletta 16. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petros Karadjias)

Popredná maltská blogerka Daphne Caruanová Galiziová, ktorá obviňovala tamojšiu vládu z korupcie, zahynula dnes po tom, ako jej automobil explodoval. K incidentu došlo v meste Bidnija, kde 53-ročná novinárka žila so svojím manželom a synom, informuje agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá.
Ilustračné foto

Tragickú udalosť potvrdil i maltský premiér Joseph Muscat. Vo vyhlásení útok odsúdil a označil ho za “barbarský čin”. “Každý vie, že bola mojou ostrou kritičkou – po stránke politickej i osobnej, ale tento barbarský čin sa nedá žiadnym spôsobom ospravedlniť,” uviedol Muscat, ktorý zdôraznil, že na Malte má každý slobodu slova.
Polícia pre denník Times of Malta uviedla, že pozostatky nájdené v zhorenom vozidle patria Caruanovej Galiziovej. Podľa svedkov išlo o veľmi silný výbuch, ktorý idúci automobil rozmetal na niekoľko desiatok metrov. Podľa štátnej televízie blogerka iba pred 15 dňami podala na políciu hlásenie, že sa jej vyhrážajú neznáme osoby.
Caruanová Galiziová vyvolala rozruch, keď publikovala článok, v ktorom tvrdila, že určitá spoločnosť zmienená v tzv. panamských dokumentoch patrí Muscatovej manželke. Premiér však toto tvrdenie označil za lož.
Maltská vláda sa dostala do spojitosti s uvedeným škandálom už pred daným Galiziovej článkom. Obvinenia sa týkali ministra energetiky Konrada Mizziho a šéfa Muscatovho kabinetu Keitha Schembriho. Tí si mali v Paname vytvoriť vlastné tajné spoločnosti, z ktorých im plynuli ilegálne zisky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.