Sydney 1. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-New Zealand Defence Force via AP)

Spolu 22 žiakov cestovalo v trajekte, ktorý sa 18. januára stratil vo vodách v oblasti ostrovného štátu Kiribati. Oznámili to v stredu úrady z tejto ostrovnej krajiny.
Drevená záchranna loďka (vľavo) preváža sedem preživších z nezvestného trajektu a rybárska loď (vpravo) v Tichom oceáne

Sedemnásťmetrový katamarán, ktorý prepravuje ľudí po 21 obývaných ostrovoch Kiribati, bol vyhlásený za nezvestný krátko po vyplávaní z ostrova Nonouti. Plavba dlhá 240 kilometrov mu mala trvať dva dni.
Úrady z ostrova Nonouti v stredu zverejnili údaje o nezvestných pasažieroch, ktoré zostavili s rodinami hľadaných cestujúcich. V trajekte sa viezlo 88 osôb – 45 mužov a 43 žien. Medzi nimi bolo aj 22 žiakov, ktorí sa z tohto ostrova s 2000 obyvateľmi vydali na cestu do školy na atole Tarawa.
V nedeľu sa novozélandským záchranárom podarilo nájsť prvých sedem ľudí spoločne so 14-ročným dievčaťom. Zachránení uviedli, že trajekt sa potopil krátko po vyplávaní a oni boli bez pitnej vody unášaní v drobnom člne štyri dni.
Podľa miestnych médií trajekt nemal núdzové záchranné vybavenie ani lokalizačný maják. Na plavidle zvanom Butiraoi tiež krátko pred vyplávaním opravovali turbínový hriadeľ, čo mohlo prispieť k problémom pri plavbe.
Bývalý prezident Kiribati Anote Tong povedal austrálskej stanici ABC, že vláde trvalo príliš dlho, kým zavolala na Fidži a Nový Zéland a požiadala ich o pomoc pri pátraní.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.