Praha 23. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP-Darko Vojinovic)
 
Nebezpečenstvo plynúce z vlny migrantov prichádzajúcich do Českej republiky sa môže zmeniť na hrôzostrašnú realitu. Ak Nemecko neočakávane uzavrie hranice pre migrantov, čo je stále viac pravdepodobné, tak Rakúsko (ako už vyhlásilo) urobí to isté. To môže viesť k prítoku nelegálnych migrantov na územie Česka. Nakoľko je toto nebezpečenstvo skutočne reálne?

Ilustračné foto

“Obavy českej verejnosti z neriadenej migračnej politiky EÚ sa naplnili,” povedal v rozhovore pre Sputnik podpredseda Národných socialistov Přemysl Votava.
“Najmä niekoľko rokov trvajúca ústretová promigračná politika Angely Merkelovej sa úplne zrútila. Jej koaličný partner, bavorská CSU, dnes hrozí kancelárke Merkelovej ukončením spolupráce. Merkelová tápe, a preto hľadá rýchle riešenia tejto migračnej problematiky, vrátane možného uzatvorenia hraníc, ktoré obmedzia ilegálnu migráciu do Nemecka. Všetky tieto opatrenia vlády Merkelovej budú robené na úkor susedných štátov Nemecka. Teda aj Českej republiky. Preto treba privítať rozhodnosť českého premiéra k tejto otázke,” uviedol Votava.
 
Ak Nemecko uzavrie hranice, potom to urobí aj Rakúsko. Domnievate sa, že by Česká republika v tomto prípade mala zapojiť armádu do ochrany svojich hraníc?
Česká republika sa musí stať súčasťou jednotného postupu proti ilegálnej migrácii. Teda postupovať v tejto situácii obdobne, ako postupuje Maďarsko, Poľsko a v poslednej dobe aj Rakúsko. Nesmieme zostať stáť bokom, naopak treba nazývať problémy okolo migrácie jasnou rečou. Nestáť v kúte. EÚ v tejto migračnej problematike úplne sklamala, dokonca svojou ústretovou promigračnou politikou ju priamo vyvolala. Nechala sa uniesť naivitou predstaviteľov EÚ. A čo sa týka ochrany našich hraníc, armáda ČR by tu mala plniť svoje zásadné poslanie. Musíme zároveň vyslať do sveta aj odkaz, že Česká republika nebude k ilegálnej migrácii nečinná. Hranice nebudú otvorené pre ilegálnu migráciu.
 
Ochrana hraníc sa v Európskej únii stáva jedným z hlavných problémov. Mala by sa v tomto smere zmeniť právomoc agentúry Frontex?
EÚ v otázke ochrany hraníc už dlhodobo úplne tápe. Hranice EÚ sa stali kúpeľnou promenádou či korzom pre milióny migrantov z tretieho sveta. V ponuke bolo ubytovanie a strava zadarmo. Státisíce obyvateľov najmä z Afriky sa po tejto ponuke vydalo na pochod. A čo sa týka agentúry Frontex, tá zostala na polovičnej ceste. Bola len pokusom, ktorý migrácii rovnako nezabránil. Mala pravdepodobne upokojiť nespokojnú verejnosť.
 
V nedeľu sa v Bruseli uskutoční neformálne stretnutie zástupcov vlád viacerých členských krajín Európskej únie na tému migrácie a azylovej politiky. Česko, podľa hovorkyne vlády Barbory ​​Peterovej, na schôdzke zastúpené nebude. Mimochodom, všetky krajiny V-4 sa nezúčastnia. Prečo?
Táto schôdzka vybraných štátov EÚ je len pokusom riešiť svoje migračné problémy na úkor ostatných štátov. Potrestať najmä tie štáty, ktoré neboli zasiahnuté migračnou vlnou, či ktoré vystupovali zásadne a rázne proti tejto ilegálnej migrácii. Česká vláda sa nezúčastní rokovania tejto uzavretej lepšej spoločnosti, deje sa tak v solidarite s ostatnými štátmi V-4. Teda s Maďarskom, Poľskom a Slovenskom. Táto schôdzka “tých lepších” je dokonca pokusom rozložiť jednotu štátov kritizujúcich promigračnú politiku a kroky EÚ.
 
Príspevok Zmetie Česko vlna nelegálnych migrantov, ak Nemecko uzavrie hranice? zobrazený najskôr Hlavné správy.