Bratislava 31. januára 2019 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)
 
V utorok usporiadala Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) stretnutia novozvolených predstaviteľov s médiami

Na snímke generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Ivan Eľko

Kresťanské cirkve majú nezastupiteľné miesto v spoločnosti. Platí to o každej nominácii. V evanjelickej cirkvi došlo v poslednom čase k viacerým zmenám. Začiatkom januára prevzal úrad generálneho biskupa ECAV Ivan Eľko, pochádzajúci z farárskej rodiny z Krajného, kde aj dlho pôsobil ako farár. Od roku 1999 až 2018 pôsobil ako zborový farár v Nitre, a okrem iného roky pôsobil aj ako senior Dunajsko-nitrianskeho seniorátu, ktorý má 32 církevných zborov.
Ďalej sa úradu ujal generálny dozorca ECAV Ján Brozman, a v septembri minulého roku biskup Západného dištriktu Ján Hroboň, ktorí všetci sa zúčastnili stretnutia s médiami a predniesli svoje prejavy.
Pri rozprave došlo ale k prejave toho, že ECAV momentálne najviac trpí určitým rozštiepením, a to najmä vznikom takzvanej Asociácie slobodných zborov. Slovami generálneho biskupa “prežívame v cirkvi krízu vzťahov a čím ďalej viac viditeľnú nejednotu”. Podľa slov nového generálneho biskupa Eľka, ak on prezentuje určité reformné krídlo, tak to nie je niečo spred pár mesiacov, ale je to reformné krídlo ktoré tu je od roku 1989, pretože zmeny, ku ktorým za 28 rokov došlo, boli “iba veľmi veľmi kozmetické”.
Hlavné správy položili otázku, či rozkol v cirkvi nie je odrazom situácie v spoločnosti, či práve tam vonku nie je zdroj týchto rozporov.
Ako generálny biskup odpovedal, cirkev a spoločnosť sú spojené nádoby, takže situácia v cirkvi zrejme odráža vonkajšiu  spoločenskú situáciu. Malú angažovanosť ale nepovažuje za príčinu, skôr vidí problém v tom, že niektorí ľudia sa priveľmi angažovali vo svetskej oblasti, a tú svoju angažovanosť neopustili a preniesli ju do priestoru cirkvi – uzavrel pán Eľko.
Pre nás, verejnosť, teda nie je jasné, kde pramení zdroj rozporov. Dá sa ale azda povedať, že ak nejaká  organizácia dlhodobo nereaguje na spoločenské udalosti a potreby, tieto si aj tak nájdu cestu a o to viac do nej rozvratne preniknú.
Zostáva len dúfať, že verejná inštalácia, ktorá prebehne 2. marca 2019 vo Zvolene, ako to vyjadril generálny biskup Eľko, pomôže zjednoteniu a stane sa signálom, že napriek všetkému je ECAV jednotným spoločenstvom.
Peter Vanád
 
Príspevok Zmeny v evanjelickej cirkvi ECAV zobrazený najskôr Hlavné správy.