Ankara 18. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Turkish Foreign Ministry via AP, Pool)

Turecko a USA dosiahli 17. októbra v Ankare diplomatický prielom dohodou o dočasnom pozastavení bojov v rámci vojenskej operácie na vytvorenie bezpečnostnej zóny na hranici Turecka so Sýriou

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu (druhý sprava) a poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Robert O’Brien počas stretnutia v Ankare 17. októbra 2019

Americký prezident Donald Trump vyslal do Ankary najťažšie kalibre: viceprezident Mike Pence a minister zahraničia Mike Pompeo dostali za úlohu zabrániť fatálnej strate americkej prestíže a veci nabrali rýchly spád. Štvorhodinové rokovanie s prezidentom Erdoganom prinieslo výsledky, ktoré označil Trump za obdivuhodné a úžasné, ktoré zachránia životy miliónom ľudí v regióne.

Strany sa dohodli, že na dobu 120 hodín vojenské jednotky Turecka pozastavia svoje operácie, aby umožnili odsun YPG (sýrske kurdské „Ľudové obranné jednotky“) z „bezpečnostnej zóny“ v dĺžke 444 km a v hĺbke 32 km. Turecko zastaví svoje vojenské operácie natrvalo, ak do 120 hodín vojenské jednotky YPG z oblasti definitívne odídu. Spojené štáty podľa dohody napomôžu stiahnutiu vojenských jednotiek YPG z predmetnej oblasti a prezident Trump stiahne sankcie voči Turecku. Zásluhu na dosiahnutí dohody majú obaja prezidenti – Donald Trump a Recep Tayyip Erdogan.

Turecký minister zahraničia Mevlut Cavusoglu na svojej tlačovke vyhlásil, že USA akceptovali legitimitu operácie Mierový prameň a Washington uznal oprávnené nároky Turecka na bezpečnostnú zónu v pohraničnej oblasti, na potrebu takejto zóny a jej funkčnosť. Ak sa YPG stiahne natrvalo z oblasti, tak Turecko dosiahne svoj cieľ, ktorým je vytvorenie bezpečnostnej zóny. Minister Cavusoglu vyhlásil – dosiahli sme, čo sme chceli.

Turecko a USA znovu potvrdili svoj záväzok spolupráce v rámci NATO. Návšteva prezidenta Edogana vo Washingtone sa uskutoční za podmienky, že dohoda z Ankary bude implementovaná. Obidve strany budú monitorovať prísnu kontrolu väznených bojovníkov islamského kalifátu a obidva štáty budú napomáhať politickému procesu pre ukončenie vojny v Sýrii.

Trump z Texasu poďakoval prezidentovi Erdoganovi, viceprezidentovi Pencemu, ministrovi Pompeovi a všetkým, ktorí sa na dohode podieľali. Prezidenta Erdogana nazval svojim priateľom a označil ho za tvrdého chlapa a silného lídra. Na margo sýrskych kurdských bojovníkov YPG Trump povedal, že táto dohoda im zachráni ich životy.

Analytici vo Washingtone i v Ankare si kladú otázku či na tomto riešení má svoj podiel aj Rusko. Prezident Erdogan sa dohodol s ruským prezidentom Vladimírom Putinom na stretnutí, ktoré sa má konať v Soči už v utorok 22. októbra.

Záverom je predbežne možné konštatovať, že ak sa dohoda naplní, Turecko dosiahne svoj cieľ vytvoriť bezpečnostnú zónu na ochranu svojich hraníc. Vojenské operácie v oblasti, ktorá nie je malá, bude možné  definitívne zastaviť. Región na severovýchode Sýrie bude stabilizovaný, straty na ľudských životoch budú minimálne. Turecko bude môcť začať s realizáciou svojho plánu na prípravu daného regiónu pre návrat sýrskych utečencov do ich domoviny a bude nápomocné pri obnove vojnou zničeného Sýrskeho územia. Diplomatické úsilie Turecka a Spojených štátov môže sláviť úspech.

Nech je tento vývoj poučením aj pre európskych lídrov, že nie silné slová, príkazy a návrhy na rôzne sankcie, ale inovatívny prístup a politická vôľa dosiahnuť dohodu je cesta, ktorou treba ísť. Treba rokovať a hľadať nové, i nekonvenčné cesty pre dosiahnutie dohody v záujme veci a mierového riešenia sporov.

Jozef Šesták

Jozef Šesták, diplomat, veľvyslanec, zahraničnopolitický expert, v ostatnom čase pôsobil niekoľko rokov v Istanbule. Na prestížnej súkromnej KOC University v Istanbule prednáša pre študentov medzinárodných vzťahov.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj