Budapešť/Bratislava 27. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)
 
Rotujúce predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke (V4) si náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (GŠ OS) SR Daniel Zmeko v stredu symbolicky prevzal v Budapešti z rúk maďarského kolegu Ferenca Koroma. Informovala o tom agentúra MTI.

Na snímke náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko

V závere dvojdňovej schôdzky náčelníkov generálnych štábov vojsk krajín V4 Zmeko povedal, že vojenská spolupráca v rámci tohto zoskupenia sa dynamicky rozvíja. Cieľom slovenského predsedníctva, ktoré sa oficiálne začína 3. júla, je podľa neho ďalšie posilnenie regionálnej spolupráce a rozvoja.
“Našou prioritou bude interoperabilita všetkých druhov vojsk krajín V4, rozvoj Bojovej skupiny Európskej únie krajín V4, ako aj posilnenie spolupráce s NATO a EÚ,” dodal náčelník GŠ OS SR.
Korom informoval, že cieľom budapeštianskej schôdzky, na ktorú prišli aj náčelník generálneho štábu ozbrojených síl Českej republiky Aleš Lopata a jeho poľský kolega Leszek Surawski, bolo vyhodnotiť bezpečnostné prostredie, aktuálne výzvy a kroky, ktoré s nimi súvisia.
Z končiaceho maďarského ročného predsedníctva vo V4 maďarský náčelník generálneho štábu vyzdvihol výsledky dosiahnuté v tvorbe logistickej podpornej skupiny vojsk V4, ako aj v príprave obnovenej Bojovej skupiny Európskej únie krajín V4, ktorá má začať fungovať na budúci rok. “Popri tom sa podarilo skompletizovať aj katalóg spoločných výcvikov vojsk V4,” uzavrel Korom.
 
Príspevok Zmeko: Počas predsedníctva Slovenska vo V4 posilníme regionálnu spoluprácu zobrazený najskôr Hlavné správy.