Paríž 11. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
 
Podľa informácií týždenníka Marianne niektoré oddiely obrnenej techniky Gendarmerie, nasadené 8. decembra v uliciach Paríža boli vybavené znehybňujúcou chemickou látkou. Tento radikálny arzenál mal byť nasadený iba v najnevyhnutnejšom prípade

Na snímke demonštranti z tzv. hnutia žltých viest odkopávajú kanister so slzotvorným plynom

Takže mocní sa naozaj strachujú. Podľa istých zdrojov rozprášenie tejto tekutiny na dav žltých viest by malo za účinok «okamžité zastavenie, ľudia by popadali na zem aj pri použití masiek.» (p.p.: tu sa asi myslia jednoduché ochranné masky, pretože protichemická maska je vo Francúzsku zakázaná ako vojenský materiál). Každá dávka by bola schopná «neutralizovať» dav s rozlohou niekoľkých futbalových ihrísk … «Našťastie sme to neboli nútení použiť» dodáva tento zdroj – vysoko postavený člen polície. Prípadné použitie takejto látky by bolo schválené po «politickej línii» a uvažovalo sa s ním ako poslednou možnosťou v prípade prepuknutia extrémnych nepokojov … Parížska policajná prefektúra sa k tejto téme nevyjadruje a odkazuje na Ministerstvo Vnútra.
Polícia pristúpila k masívnemu zatýkaniu ešte pred manifestáciou. Za nedovolené predmety polícia vyhlásila okrem rôznych tyčí petankových gúľ, … aj spreje, plávacie okuliare, potápačské masky (p.p. :ochrana proti slzotvornému plynu) … V parížskom regióne bolo zatknutých 974 osôb, z toho 278 postavených pred súd. V rukách polície skončilo aj mnoho naivných či náhodne zaistených osôb.
Ultra ľavičiari, ktorí sú väčšinou dobre zohratí a dokážu udrieť a zmiznúť, sa zatýkaniu spravidla vyhnú. Okrem toho boli policajné jednotky minulú sobotu obviňované, že týchto maskovaných a ozbrojených “demonštrantov” nechávali bez problémov prejsť medzi žlté vesty, aby tak mohli zdiskreditovať toto hnutie.
Mnohí demonštranti absolvovali aj telesnú prehliadku, kde im polícia odoberala aj ochranné masky a okuliare proti slznému plynu.
Niektorí kritici vyčítali Ministrovi vnútra, že napriek väčšiemu počtu nasadených policajných zložiek, vrátane obrnených vozidiel boli škody na majetku oveľa väčšie ako spred týždňa. Mnohí kritizovali aj takzvané “preventívne zatýkanie” niektorých radikálnejších členov žltých viest, ktoré je protiústavné. Na žlté vesty sú schopní preventívne nasadiť políciu, čo sa pri islamistických útokoch a ich príprave akosi zdráhajú použiť ako nezákonné.
Počet večerných rabovačiek stúpol. Niektorí policajti to nazvali tretia tretina (manifestácií) : rabovačky. V sobotnom Paríži to bolo «dvojnásobné množstvo oproti predošlej sobote 1. decembra», ako uvádza istý policajný zdroj nasadený v uliciach. «Sú to menšie skupiny, väčšinou z predmestí (p.p.: NoGo), ktorí vyčkávajú koniec dňa a zotmenie, vyberajú si butiky aby sa obslúžili» smutne dodáva. V skutočnosti 90 mladistvých, ktorí boli v sobotu v Paríži zadržaní to boli všetci pri páchaní trestného činu rabovania, tak ako aj dosť veľa «plnoletých mladíkov». «Jeden majiteľ bižutérie vystrelil (na rabovačov) gumový projektil … Ak budú tieto rabovačky pokračovať, môže sa to zvrhnúť» varuje tento policajt, obávajúci sa «veľkého rizika potýčky» z tejto strany. «Aj tak sa už teraz pohybujeme na hrane kráteru sopky», uzatvára. Do kedy?
Pondelňajšie vystúpenie a sľuby prezidenta Macrona asi neprinesú nejakú významnú zmenu v protestoch.
«Jedinou možnosťou, aby sa z toho Macron dostal so vztýčenou hlavou je rozpustenie Národného zhromaždenia. Aj keby zvýšil minimálnu mzdu na 2000€, nepomôže mu to, ľudia ho úplne odmietajú,» uvádza istý profesor práva pre rádio RMC.
Macron vyvolal túto krízu aj svojim pohŕdavým prístupom k bežným Francúzom. Niekedy ich častuje ako «lenivci, vzpurní Galovia, … » nezamestnaným povýšenecky radí nech prejdú na druhú stranu ulice a nájdu si miesto ako umývači riadov, …
Na druhej strane sa rád oblápa a fotí s polonahými chlapcami z dovozu, ktorých obživou je spravidla zločin. Alebo poriada priamo v prezidentskom paláci podivné hudobné párty s dovozovými chlapco-ženami.
Potom naštve vodičov znížením rýchlosti na 80 km/h a tá posledná kvapka bola zvýšenie daní pre pohonné hmoty.
Pri piatkovej návšteve primátorov a starostov z departamentu Yvelines u prezidenta s ním títo diskutovali «priamo a bez obalu». Z úst istého primátora zazneli aj nasledovné slova: «Dnes chcú ľudia vidieť vašu hlavu napichnutú na kôl!»
Francúzi teraz bojujú za zmenu systému, lebo zistili, že praví či ľaví politici im vždy ponúknu to isté. Chcú ozajstnú zmenu a rečičky politikov im už nestačia. A prezidenta ktorý im pri takmer každej príležitosti prejavuje svoju nadradenosť a opovrhovanie nechcú.
Podľa ankety denníka Le Figaro 59 % Francúzov Macronov včerajší prejav k národu nepresvedčil. 54 % Francúzov podporuje pokračovanie demonštrácií žltých viest, čo je oproti cca 70 % podpory z predošlých dní badateľný pokles.
 
Príspevok Žlté vesty: V sobotu mala polícia v Paríži na demonštrantov pripravenú tajnú zbraň zobrazený najskôr Hlavné správy.