Naí Dillí 3. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-James A. Mills)

Zlodeji ukradli popol Mahátmu Gándhího, a to v den, keď si Indovia pripomínajú jeho 150. výročie narodenia. Informovala o tom polícia. Popol odcudzili z pamätníka v centrálnej Indii, kde sa nachádzal od roku 1948, keď ho zavraždil hinduistický fanatik

Na snímke z roku 1931 Mahátmá Gándhí

Zlodeji tiež načmárali zelenou farbou slovo “zradca” na jeho veľkú fotografiu. Niektorí hinduistickí radikáli ho totiž považujú za zradcu za jeho podporu hinduisticko-moslimskej jednote. A to aj napriek tomu, že Gándhí bol sám oddaný hinduista. Polícia v meste Rewa v štáte Madhjapradéš krádež pozostatkov potvrdila a dodala, že prípad začala vyšetrovať.

Gándhí sa do svetových dejín zapísal nenásilným bojom proti britskej nadvláde v Indii. Tá sa stala samostatnou dva roky po skončení druhej svetovej vojny. Jeho nenásilný odpor voči britským kolonizátorom inšpiroval bojovníkov za ľudské práva a slobodu národov na celom svete. Gándhímu v Indii udelili titul Otec národa a ešte za svojho života dostal dnes svetoznámu prezývku Mahátmá, čo znamená Veľká duša.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj