Toronto 30. marca 2018 (HSP/RT/Foto: screenshot YouTube)
 
Štyri zlaté odliatky ruky Nelsona Mandelu sa predali za 10 miliónov dolárov vo forme bitcoinu na kanadskej kryptomenovej burze

Zlatý odliatok ruky Nelsona Mandelu. Existujú takéto štyri odliatky a predané boli za 10 miliónov dolárov na bitcoinovej burze

Je to prvýkrát, čo boli artefakty po Mandelovi predané formou bitcoinu. 10 miliárd dolárov bolo odklepnutých spoločnosťou Arbitrade používajúcou kryptomenu na konferencii v Toronte začiatkom tohto mesiaca.
Kanadský podnikateľ Malcolm Duncan, pôvodom z Juhoafrickej republiky, sa v hŕbe mnohých ponúk údajne snažil nájsť správneho kupca Mandelových rúk viac ako 10 rokov.

Zbierka, ktorá pozostáva z 20 libier čistého zlata 99,999, pochádza z roku 2002 od juhoafrickej banskej skupiny Harmony Gold, z doby 12 rokov po prepustení Nelsona Mandelu z väzenia. “Jeho odtlačky prstov na zlatých rukách sú pravdepodobne výraznejšie než moje vlastné ruky,” prekvapivo konštatuje Duncan, ako hodnoverne sa podarilo ruku stvárniť.
Zostali len štyri zlaté ruky, ostatné sady boli neskôr zničené na Mandelov súhlas po tom, čo tisíce umeleckých diel vrátane falzifikátov zaplavili trh.
Zbierka sa kupcovi odovzdá koncom apríla. Doteraz získal Duncan vklad, ktorý bol prepočítaný na 50 000 dolárov.
 
 
Príspevok Zlaté ruky Nelsona Mandelu boli vydražené na kryptomenovej burze zobrazený najskôr Hlavné správy.