Peking 3. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Michael Probst)
 

Cena zlata sa zvýšila v pondelok potom, čo Peking zaviedol odvetné opatrenia proti americkému tovaru prichádzajúcemu do Číny.

Ilustračné foto

Po páde obchodných jednaní v posledných troch dňoch žltý kov vzrástol o viac než 8 dolárov za trójsku uncu na 1 335 dolárov.
„Obchodná vojna pokračuje a stále sa zhoršuje, takže to môže byť dôvodom, prečo ľudia predávajú doláre a kupujú zlato,” cituje Reuters Yuichi Ikemizu z ICBC Standard Bank v Tokiu.
Čína zaviedla dodatočné sadzby až do výšky 25 percent na 128 amerických výrobkov, vrátane zmrazeného bravčového mäsa, vína a niektorých druhov ovocia a orechov, ako odpoveď na washingtonské clá na dovoz hliníka a ocele.
Index, ktorý porovnáva dolár so šiestimi hlavnými menami, klesol o 0,3 percenta. Minulý týždeň ceny zlata klesli o 1,7 % percenta. Je to najväčší pokles od začiatku decembra, v januári až marci však vzácny kov vzrástol o 1,7 percenta, čo je tretím štvrťročným ziskom v rade.
Analytici hovoria, že zlato už mohlo dosiahnuť dno a kvôli súčasnej situácii na trhu musí prilákať investorov.
Minulý týždeň analytik Larry McDonald, vydávateľ Bear Traps Report, predpovedal „dokonalú búrku” rastúcich cien zlata. Turbulencie okolo americkej politickej situácie a prípadnej obchodnej vojny s Čínou môžu posilniť ceny zlata, povedal.
 

Príspevok Zlaté pozlátka a dolár klesajú kvôli eskalácii americko-čínskej obchodnej vojny zobrazený najskôr Hlavné správy.