Barcelona/Bratislava 17. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Giannis Papanikos)

Je určite isté, že dôjde k ďalším podobným teroristickým útokom, aký sa dnes odohral v španielskej Barcelone. Uviedol to dnes pre TASR bezpečnostný expert Milan Žitný.
Polícia evakuuje ľudí zo zablokovaných ulíc pri pešej zóne La Rambla po teroristickom útoku

“Filozofiu útokov v Európe, aký sa aktuálne odohral v španielskej Barcelone, narysoval už dávnejšie niekdajší šéf propagandy a hovorca Islamského štátu abú Muhammad Adnání (bol zabitý v auguste 2016 v Sýrii) vo výzve k prívržencom IS z celého sveta, aby sa nesnažili zapojiť do bojov v Sýrii a v Iraku, ale aby vykonali útoky vo svojich domovinách: ‘Aj ten najmenší čin v prospech IS tam u vás doma bude oveľa užitočnejší, než keby ste vykonali veľké skutky tu s nami v bojoch, pretože ak udriete u vás doma, tam ich to bude oveľa viac bolieť’,” uviedol Žitný.
Podľa jeho slov Adnání poskytol aj návod, ako jednoducho rozsievať strach medzi neveriacimi: “Použite čokoľvek, čo je bežne dostupné, čo máte práve poruke – nôž, sekeru, automobil – a nerobte žiadne rozdiely v medzi vojakmi, civilistami, všetci sú vhodné ciele, muži, ženy deti. Toto je totiž totálna vojna.
“Abú Muhammad Adnání je mŕtvy, ale jeho metóda boja, aby ju európski prívrženci Islamského štátu používali voči vlastným spoluobčanom, žije – a treba povedať, že z jeho pohľadu úspešne – ďalej. Jej duchovný otec môže byť preto spokojný – nikto nevie, kde a kedy zase niekto udrie, tak ako v Barcelone, predtým v Paríži, v Bruseli, Berlíne, Nice, ale aj v Moskve, či v Istanbule alebo Štokholme. Isté je iba jedno, že k ďalším útokom určite dôjde, napriek snahám bezpečnostných útvarov štátov, bojujúcich voči islamistickému terorizmu. Nie je v ich silách, aby každý útok včas odhalili a zlikvidovali ho v štádiu prípravy. V tom máme zatiaľ jedinú istotu,” dodal na záver Žitný.
Pri dnešnom teroristickom útoku v Barcelone prišlo o život najmenej 12 ľudí a ďalších okolo 80 utrpelo zranenia vrátane 15 osôb, ktoré sú vo vážnom stave. Novinárov o tom večer informoval predseda katalánskej regionálnej vlády Carles Puigdemont. Podľa jeho slov po útoku bezpečnostné zložky zadržali dvoch podozrivých.

Zábojník: Podobné útoky majú pre teroristov veľký efekt
Podobné útoky majú pre teroristov veľký efekt. Uviedol to dnes pre TASR bezpečnostný analytik a bývalý šéf slovenských ochrankárov Juraj Zábojník.
“V rámci útoku, ktorý sa odohral v Barcelone, sme mohli vidieť ďalší model, pravdepodobne skupiny ľudí, ktorí zrealizovali ďalší teroristický útok. Ide o model klasický, ktorý už bol vykonaný niekoľkokrát a niekoľkokrát ešte bude. Je otázne v ktorej krajine, ktorú si vyberú,” povedal ďalej Zábojník.
Podľa jeho slov “ide o narazenie, vrazenie ľudí do masy pešiakov, občanov, ktorí sú v rámci najfrekventovanejších námestí, ako toto bolo možné vidieť v Barcelone, kde sú zhromaždení, pretože vtedy to má pre teroristov veľký efekt a má to význam”.
“Chcel by som na toto margo povedať jednu vec, že vyjadrenia najvyšších predstaviteľov Európskej únie, jednotlivých krajín, ministra vnútra tej či onej krajine, že či sú nejaké zachytené možné ohrozenia jednotlivých štátov, či je to Slovensko, či to je Česká republika, či sú okolité krajiny okolo Slovenska, je absolútne bezvýznamné, pretože určite spravodajské služby nemusia mať ani zachytené nejaké pravdepodobné útoky,” zdôraznil Zábojník. Podľa jeho slov, keďže útok mal spôsobiť Maročan, tak Španielsko čaká veľmi zlé obdobie, pretože sa cez more valia tisíce Maročanov.
“Zoberme si, že vo Francúzsku je evidovaných 13.500 ľudí, ktorí sú schopní pripravene urobiť kedykoľvek teroristický útok. Len Londýn ich eviduje 3500, čiže je nemožné toto ustrážiť, toto zachytiť a tajné služby to nemôžu na sto percent to zvládnuť. Čiže bohužiaľ, ako som to tvrdil už niekoľko krát, pustilo sa to do takého štádia, už to je v takých vysokých poschodiach, že bude veľmi zložité to zvrátiť späť a budú sa musieť mnohí na to len prizerať,” dodal slovenský bezpečnostný expert.