Brusel/Bratislava 8. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Smernica o ochrane finančných záujmov EÚ je len krôčik od schválenia a aktuálna verzia návrhu na vznik úradu európskeho prokurátora sa tešila medzi členskými štátmi širokej podpore, vyhlásila dnes v Bruseli slovenská ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Potešilo ju, že v oboch témach sa Slovensku podarilo počas polročného predsedníctva v Rade EÚ dosiahnuť výrazný pokrok.

Na snímke ministerka spravodlivosti Lucia ŽitňanskáNa snímke ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská

“Pokiaľ ide o smernicu o ochrane finančných záujmov EÚ, tam je predbežná dohoda, nasleduje už len formálna procedúra, musí to formálne schváliť parlament a potom počas maltského predsedníctva Rada, ale obsah je dohodnutý,” uviedla slovenská ministerka po zasadnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné veci. Dodala, že táto smernica patrila medzi priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ a podarilo sa dohodnúť na tom, že sa bude týkať aj podvodov s DPH, hoci je to citlivá otázka. “Som presvedčená o tom, že sme dosiahli dobrý kompromis,” zhrnula Žitňanská.

“Európsky prokurátor našiel v tom znení, ktoré sme predložili, veľmi širokú podporu a budú tam možno dva-tri články ešte cizelované,” povedala Žitňanská s tým, že takmer finálny text legislatívy Slovensko odovzdá rovnako maltskému predsedníctvu. Pochvaľovala si tempo a výsledky práce, ktoré Slovensko v tejto oblasti dosiahlo.

Na druhej strane je pravdepodobné, že európskeho prokurátora nepodporia všetky členské štáty. Proti sa postavilo Holandsko a Švédsko. Oba štáty podľa eurokomisárky pre spravodlivosť, rovnosť pohlaví a ochranu spotrebiteľov Věry Jourovej argumentujú najmä tým, že európsky prokurátor zasahuje do kompetencií národných štátov. Jourová to poprela a dúfa, že ak bude ešte k dispozícii niekoľko týždňov na rokovania, mohlo by sa podariť odmietavé stanovisko týchto štátov zvrátiť.

Žitňanská vysvetlila, že ak únijného prokurátora nepodporia všetci členovia únie, úrad by mohol vzniknúť na základe posilnenej spolupráce medzi členskými štátmi, ktoré to podporujú. “V zásade cestu pre to, aby európsky prokurátor vznikol, už všetci vidíme,” konštatovala ministerka.

Ministri dnes hovorili aj o ochrane práv spotrebiteľov a kriminalite v digitálnom priestore a stanovovaní hranice medzi bezpečnosťou elektronickej komunikácie a zachovávaním súkromia.

Lucia Žitňanská pri príležitosti svojho posledného predsedania zasadnutiu Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné veci neskrývala hrdosť na odvedenú prácu. “Myslím si, že sme so cťou uchopili zložité témy a so cťou môžeme predsedníctvo odovzdať ďalej,” uviedla.