Bratislava 21. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) je presvedčená, že systémové zmeny v polícii môžu pomôcť zvýšiť jej dôveryhodnosť. Vyhlásila to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy s tým, že budú apelovať na to, aby personálne nominácie na pozíciu policajného prezidenta i šéfa policajnej inšpekcie nestáli na jednom človeku, ale prechádzali výberovým konaním, verejným híringom až následne nomináciou
Na snímke ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská

Ministerka verí, že sa blížia k tomu, aby predložili na stôl návrh o kreovaní výberu policajného prezidenta i šéfa policajnej inšpekcie v budúcnosti. “My sme sa rozprávali s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD), že si potrebujeme k tomu sadnúť na pracovné rokovanie. Ja ho budem iniciovať ešte tento mesiac. Ten balík je väčší a je to už tak ďaleko, že je nevyhnutné, aby si všetci zainteresovaní sadli za stôl a dohodli finálnu verziu,” povedala.
Žitňanská navrhuje, aby nominácii policajného prezidenta predchádzalo výberové konanie, híring v parlamente, a až následné menovanie nielen ministrom vnútra, ale napríklad vládou. “Požiadavka Mosta-Híd smeruje k tomu, aby v záujme zvýšenia nezávislosti policajnej inšpekcie bola podobným spôsobom kreovaná aj pozícia šéfa policajnej inšpekcie,” podotkla ministerka. Ako tvrdí, Most-Híd bude robiť maximum, aby sa takáto systémová zmena urobila. Pokiaľ sa to však nepodarí vyrokovať, strana je pripravená predložiť návrh do parlamentu. “Aby sme si tú diskusiu vynútili,” podotkla Žitňanská.
Poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (SaS) súhlasí s tým, že pravidlá sú veľmi dôležité a ak sú nastavené dobre, môže to výrazne pomôcť boju proti korupcii. “Myslím si však, že v tomto prípade to špeciálne nestačí. Súhlasím s tým, žeby mala byť inšpekcia nezávislá, nemala by podliehať ministrovi vnútra, ale zároveň si myslím, že pokiaľ bude ministrom vnútra Robert Kaliňák, žiadne zásadné zlepšenie vo fungovaní polície nedosiahneme,” skonštatoval.
Žitňanská: Štandard prístupu k informáciám nemôže byť znížený
Štandard  prístupu k informáciám nemôže byť znížený. Cieľom je ho rozšíriť a zaplátať diery, ktoré tam sú. Na margo návrhu veľkej novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).
Ako tvrdí, za zvýšením tohto štandardu bude stáť a túto latku nie je pripravená podliezť. “Keby to smerovalo k niečomu inému, tak v tom procese pokračovať nebudem. Zatiaľ však nie som v takom štádiu, že by som viedla tieto úvahy,” skonštatovala. K návrhu podľa jej slov prišlo množstvo pripomienok, preto očakáva veľa rokovaní so štátnym i mimovládnym sektorom. “Bude to trvať pomerne dlho, lebo je toho veľa,” podotkla.
Poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (SaS) vníma v návrhu viacero dobrých ustanovení, ktoré zlepšia uplatňovanie práva na informácie aj fungovanie infozákona. Sú tam však podľa neho aj problematické veci, alebo niečo aj chýba. “Aj tie veci, ktoré idú správnym smerom, by mohli ísť ešte ďalej a viac rozšíriť možnosti uplatňovania infozákona. Dúfam, že do parlamentu pôjde tento návrh zákona ešte v lepšej podobe, ako je dnes,” skonštatoval.