Bratislava 7. augusta 2017 TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Podľa Žitňanskej sa kroku Andreja Danka dá iba ťažko rozumieť
Predsedníctvo koaličného Mosta-Híd rokuje o kroku predsedu SNS a NRSR Andreja Danka, ktorý vypovedal koaličnú zmluvu. Predstaviteľov Mosta-Híd to prekvapilo, predseda strany Béla Bugár už dnes rokoval s Dankom. Viac pred zasadnutím predsedníctva nepovedal.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská (Most-Híd)

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská komentovala Dankov krok tým, že sa tomu dá ťažko rozumieť. “Nie je to asi najlepší príspevok k dôvere a stabilite, ale ideme sa o tom porozprávať,” povedala pred rokovaním predsedníctva Žitňanská.
Šéf rezortu životného prostredia László Sólymos zdôraznil, že Most-Híd sa podpísal pod koaličnú zmluvu s plnou zodpovednosťou. “A takisto by sme chceli postupovať ďalej,” poznamenal.
Podľa šéfa poslaneckého klubu Gábora Gála sa svet nekončí ani týmto krokom, ktorý ho ale podľa jeho slov dosť prekvapil. V predčasných voľbách riešenie nevidí. “Nikdy v minulosti nič nevyriešili,” vysvetlil s tým, že nevie, o čo ide Dankovi.
Čo sa deje nevie ani minister dopravy Árpád Érsek. O vypovedaní koaličnej zmluvy sa dozvedel z televíznych správ. Od predsedníctva očakáva bližšie informácie. Neprezradil, čo si o Dankovom kroku myslí, hoci tvrdí, že si o tom myslí veľa.
Štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna považuje vypovedanie koaličnej zmluvy za závažnú informáciu. Nevedel povedať, či pôjde koalícia ďalej. “Uvidíme,” poznamenal s tým, že na predsedníctve chce počuť, čo sa stalo.
 
SMK: Vypovedanie koaličnej zmluvy bol prekvapujúci, ale očakávaný krok
Načasovanie vypovedania koaličnej zmluvy zo strany SNS bolo prekvapujúce, ale nebol to krok bez predchádzajúcich udalostí. Tvrdí to mimoparlamentná Strana maďarskej komunity (SMK). Podľa nej už boli viditeľné znaky vládnej krízy, jednota bola len zdanie.
“Hoci vypovedanie koaličnej zmluvy neznamená automaticky koniec vládnej koalície, prinieslo na povrch a zosilnilo niekoľko faktov. Koalícia sa zrodila z nátlaku, túto koalíciu od začiatku spájali len záujmy lobistov. Otázkou je, či po novom rokovaní môže pokračovať rozdelenie – pustošenie, alebo (ako to naznačil podpredseda národniarov) budú predčasné voľby,” dodala SMK.
Podľa strany je podmienkou vzniku čistého verejného života a stabilnej vlády, aby sa na rozhodujúce posty dostali nové tváre. “Z hľadiska maďarskej národnej komunity je na Slovensku najdôležitejšie posilnenie zastúpenia záujmov, vyčlenenie priorít, ktoré berú do úvahy hľadiská našej komunity,” dodala SMK.
 
Príspevok Žitňanská: Krok Danka nie je najlepší príspevok k dôvere a stabilite zobrazený najskôr Hlavné správy.